Podstawowe zasady wynajmu pojazdu

Sprawdźmy, czy dana wypożyczalnia pojazdów zezwala na przekraczanie granic międzynarodowych. Musimy też przeczytać, czy dane ubezpieczenie ma charakter międzynarodowy.

Jeśli potrzebujemy busa 9 osobowego podczas następnej podróży, pamiętajmy, że taka opcja daje nam wolność i elastyczność, a w niektórych częściach świata to jedyny sposób podróżowania. Jednak wynajem busów może być też kłopotliwy. Musimy poświęcić czas na szukanie najlepszej oferty lub dokładnie wybrać, która opcja ubezpieczenia będzie dla nas najlepsza.

Wybór idealnego busa

Zastanówmy się dokładnie, jakiego typu busa potrzebujemy. Jeśli będziemy podróżować z dziećmi lub z dużą ilością bagażu, najlepszy będzie duży bus. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić na opłatach i paliwie, możemy zdecydować się na mniejszy model.

Jednak rozmiar nie jest najważniejszym czynnikiem. Możemy na przykład zdecydować się na bardziej ekologiczny pojazd. Wiele wypożyczalni oferuje już pojazdy hybrydowe. Możemy też wybrać pojazd z automatyczną lub manualną skrzynią biegów. Upewnijmy się też, że firma, w której chcemy wynająć busa, oferuje wszelkie dodatki, których możemy potrzebować, np. bagażnik na narty, fotelik samochodowy lub system GPS.

Rezerwacja pojazdu

Możemy skorzystać z oferty jednej z wielu międzynarodowych agencji wynajmu pojazdów. Jednak w zależności od tego, gdzie podróżujemy, firmy lokalne mogą oferować niższe stawki. Przed dokonaniem rezerwacji, przeczytajmy opinie, ale upewnić się, że spełniają one międzynarodowe standardy.

Przeczytajmy oferty na stronach internetowych agencji. Możemy natknąć się na wyjątkowe zniżki. Możemy też zapytać o zniżki dla członków głównych organizacji krajowych, programów lojalnościowych i członkowskich kart kredytowych. Czasami możemy też wynegocjować stawkę.

Przed dokonaniem rezerwacji online, postarajmy się wyszukać w Internecie kuponów lub kodów promocyjnych. Możemy je wtedy zamieścić podczas rezerwacji.

Możemy też przystąpić do programu lojalnościowego danej agencji. W niektórych przypadkach możemy też zostać udziałowcami.

Zasady rezerwacji

Zarezerwujmy busa z wyprzedzeniem – bus dostawczy wynajem to usługa popularna więc nie powinniśmy mieć z tym poroblemu. Stawki najmu są prawie zawsze wyższe, jeśli płacimy w agencji niż za pośrednictwem telefonu lub online, nawet 24 godziny przed odbiorem. Jeśli mamy czas, porównajmy oferty. Odwiedźmy strony internetowe kilku agencji i wyszukajmy identyczne busy dostawcze w tym samym czasie.

O ile to możliwe, poczytajmy o wynajmie pojazdu. Przede wszystkim skupmy się na rezerwacji i płatności. W ten sposób sposób sporo zaoszczędzimy. Proces wynajmu będzie też łatwiejszy, bezpieczniejszy i rzadziej natkniemy się na ukryte klauzule. Po wyjeździe do innego kraju, zmiany kursów wymiany walut, nieznane specyfikacje wypożyczeń, bariery językowe i różnice kulturowe mogą powodować nieoczekiwane problemy.

Zapytajmy o promocje weekendowe, ewentualne kary i opłaty za benzynę. Musimy dowiedzieć się, czy są jakieś ciekawe zniżki i ukryte koszty.

Zapytajmy o której godzinie możemy wypożyczyć i oddać samochód. Wiele wypożyczalni pobiera opłaty za każdą dobę od chwili wypożyczenia.

Należy również pamiętać, że wiele krajów wyznacza minimalny i maksymalny wiek wynajmujących. Kierowcy, poniżej 25 roku życia lub powyżej 70 lat, mogą zostać obciążeni dodatkowymi kosztami lub w ogóle nie być uprawnieni do skorzystania z tej usługi.

Możemy też poszukać w Google specjalnych zniżek i kodów promocyjnych. Możemy ich nie znaleźć na stronie internetowej agencji.

Zawsze zapytajmy też o rabaty dla seniorów, członków organizacji AAA, osób, posiadających karty kredytowe, programy lojalnościowe lub oferty dodatkowe.

Jeśli zdecydujemy się na wypożyczalnię, działającą na lotnisku, wybierzmy mniejszy samochodów, niż byśmy sobie życzyli. Floty lotnisk często posiadają większe samochody, ponieważ są one najczęściej wykorzystywane przez osoby, podróżujące służbowo. Możemy na miejscu zmodyfikować rezerwację, często za niewielkie pieniądze. Jeśli planujemy jednak podróż w trudnych warunkach, przewozimy dużo bagażu lub podróżujemy z dużą rodziną lub grupą, nie ryzykujmy i wybierzmy od razu odpowiedni model, jeśli później nie moglibyśmy dokonać aktualizacji.

W wielu krajach, ręczne skrzynie biegów są normą, a będziemy musieli dodatkowo zapłacić za automatyczną. Jeśli wolimy ręczną, zaoszczędzimy dużo pieniędzy i unikniemy kłopotów.

Międzynarodowe prawo jazdy

Jeśli podróżujemy za granicą, musimy postarać się o międzynarodowe zezwolenie na prowadzenie pojazdu (IDP). Jest to po prostu kartka, na której informacje o nas są przekładane na 10 języków. Takie zezwolenie jest rozpoznawane w ponad 100 krajach. Jeśli planujemy wypożyczyć busa za granicą, możemy zostać poproszeni o przedstawienie takiego zezwolenia wraz z prawem jazdy. Aby uzyskać IDP, musimy mieć ukończone 18 lat. Pamiętajmy, aby zdobyć IDP przed wyjazdem z kraju, musi być bowiem wydany w naszym kraju ojczystym. Nie jest samą licencją, ale jedynie tłumaczeniem licencji, wydanej w kraju zamieszkania. Jeśli zostaniemy zatrzymani przez funkcjonariuszy, musimy przedstawić swoje IDP i prawo jazdy, wydane w Polsce.

You may also like...