Marketing na Facebooku

Facebook kilka lat temu opanował internet. Korzystają z niego już nawet najmłodsi użytkownicy i uważają go za część swojej codzienności. Liczbę użytkowników facebooka szacuje się już na ponad 500 milionów. Nie ma się co dziwić, gdyż tak naprawdę od wielu lat ułatwia życie. Pozwala na utrzymywanie kontaktów ze znajomymi, łączenie się w grupy, poznawanie nowych osób, dodanie zdjęć, myśli, czy wyrażanie swoich poglądów i konfrontowanie ich z innymi osobami. Potencjał marketingu na facebooku zauważono już dawno.

Bardziej obeznane w marketingu sieciowym firmy, wypróbowały swoich sił na portalu, co ze względu na dużą liczbę użytkowników w różnym wieku, okazało się bardzo przemyślanym posunięciem. Facebook także wyszedł im naprzeciw, tworząc możliwość założenia profilu firmowego, czy tworzenia i zarządzania reklamami. Niezależnie od tego, czy swoją firmową stronę na facebooku prowadzicie od jakiegoś czasu, czy dopiero zamierzacie na nim zaistnieć – warto poświęcić kilka chwil na przeczytanie poniższych maketingowych wskazówek. Marketing na facebooku opiera się przede wszystkim na stworzeniu swojej strony. Niektórzy mogą zastanawiać się nad tym, czy jest im ona potrzebna, jeżeli posiadają swoją stronę internetową.

W praktyce są to dwie różne rzeczy. Strona internetowa w głównej mierze udziela naszym klientom informacji o produktach, firmie, są na niej dostępne zdjęcia lub można zakupić towary. Można ją porównać do ulotki, którą klient czyta. Profil na facebooku natomiast pozwala na interakcje z użytkownikami, czyli potencjalnymi klientami. Umożliwia zatem swego rodzaju rozmowę, wymianę pomysłów, uwag, a nie jedynie suchy ciąg informacji. Marketing na facebooku to między innymi dbanie o relacje z klientami poprzez utrzymywanie kontaktu, czy odpowiadanie na ich potrzeby. Dzięki temu użytkownicy nie odbierają nas jedynie jako firmę, ale jako fizyczną, drugą osobę. Oczywiste jest, że dzięki zaufaniu, które do nas posiadają, chętniej kupią więcej. Marketing na facebooku opiera się także na poszukiwaniu pracowników przez internet. Wbrew pozorom jest to do tego świetne miejsce. Możemy nie tylko bezpłatnie ogłosić nabór do naszej firmy, ale także porozmawiać z potencjalnymi kandydatami za pomocą komunikatora, czy nawet sprawdzić na ich profilu, czy faktycznie są osobami, których szukamy. Profil o swoich użytkownikach mówi naprawdę wiele i można na nim znaleźć bardzo dużo informacji, między innymi o ukończonej szkole. Dużo użytkowników nie zdaje sobie z tego sprawy.

Zobacz najważniejsze działania marketingowe:

Marketing na facebooku to także pozytywne relacje i kontakty z taki osobami jak przedstawiciele, dostawcy, producenci, czy inni usługodawcy, którzy chętnie sami wyciągają do nas dłoń z propozycją współpracy. Warto także taką współprace podjąć z innymi użytkownikami, szczególnie z podobnych do naszej branż. Jak sprawić, aby na nasz profil wchodziło dużo osób i pozostawali z nami na dłużej? Przede wszystkim zaciekawić musi ich nasza treść. Produkty i usługi, które oferujemy, muszą być chwytliwe i sprawić, że osoby wchodzące na nasz profil zostaną na dłużej. Aby tak się stało warto wprowadzić działania marketingowe na facebooku polegające na regularnych aktualizacjach strony, częstych wpisach, umieszczaniu dobrych jakościowo i ciekawych zdjęć, chwytliwych filmów. Warto organizować konkursy, zabawy dla osób lubiących naszą stronę, quizy – dodatkowo przyciąga to nowe osoby.

Kolejną ważną rzeczą może być umieszczanie na naszej stronie linków do produktów zaprzyjaźnionych firm i robienie przez nich tego samego. Jest to sposób na pozyskanie nowych obserwatorów. Innym sposobem jest organizowanie promocji, z których skorzystać mogą jedynie osoby lubiące naszą facebookową stronę. Elementem marketingu na facebooku jest także wychodzenie naprzeciw oczekiwaniom naszych obserwatorów – aby dowiedzieć się, czego oczekują, możemy stworzyć ankietę lub głosowanie. W obecnym świecie ludzie odchodzą od czytania. Bardziej przemawiają do nich zdjęcia, czy filmy. Warto takowe od czasu do czasu nagrać. Możemy w nich opowiedzieć coś o naszej firmie, przybliżyć zwyczaje, znajomości czy pokazać produkcję oferowanych przez nas produktów. Jeżeli zastosujemy się do powyższych zaleceń, nasz marketing powinien przynieść zamierzony skutek i oczekiwanych klientów. Jest jednak kilka rzeczy, których robić nie wolno. Są nimi między innymi: namawianie osób do polubienia naszej strony, nieodpisywanie na komentarze czy wiadomości prywatne (z pewnością zostanie to nam zapamiętane), ignorowanie obserwatorów, krytykowanie lub obrażanie osób nas obserwujących (wieść o tym rozniesie się z prędkością światła), tworzenie strony, jeżeli nie mamy zamiaru o nią dbać.

Dobry marketing na facebooku to pokazywanie użytkownikom, że jesteśmy aktywni (przynajmniej raz dziennie) i dostępni, jeżeli potrzebują naszej pomocy. Publikujmy zdjęcia, posty, udostępniajmy linki, twórzmy ankiety, wychodźmy naprzeciw oczekiwaniom obserwujących. Jeżeli będziemy dbali o naszą stronę oraz o klientów, z pewnością stworzymy markę, która zdobędzie zaufanie i przyniesie zyski.

You may also like...