Dobrze mieszkać w Stargardzie

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się doniesienia o kolejnych zestawieniach najlepszych miejsc do życia. Czasem rankingi obejmują całe państwa, a czasem poszczególne stolice i miasta. Z reguły autorzy takich zestawień ograniczają się tylko do największych metropolii. A co z mniejszymi miastami? Postanowiliśmy zebrać kryteria takich rankingów i sprawdzić jak wypadnie w tej konkurencji Stargard.

mieszkania StargardPierwsze kryterium to edukacja. Pod tym względem jest naprawdę nieźle. Stargard ma wiele szkół. Na niecałe 70 tysięcy mieszkańców przypada dziesięć szkół podstawowych, kilkanaście szkół średnich, w tym szkoły zawodowe i technika, kolejnych kilkanaście prywatnych szkół ponadgimnazjalnych, szkoła muzyczna, a nawet szkoły wyższe. Tak szeroka oferta kształcenia jest skierowana nie tylko do młodzieży, ale również do dorosłych chcących nadrobić braki w wykształceniu.

Następny czynnik to czas wolny i to co w tym zakresie oferuje mieszkańcom miasto. Warto zwrócić uwagę, że Stargard jest lokalnym ośrodkiem kultury. Zapewnia więc rozrywkę nie tylko mieszkańcom miasta, ale też okolicznych miejscowości. Rośnie liczba seansów kinowych i korzystających z nich widzów. Coraz więcej osób odwiedza również muzea. Poza tym w mieście istnieje bogata oferta wydarzeń i imprez organizowanych, lub współorganizowanych przez miasto.

Kolejny punkt to mieszkania Stargard . Warto go rozpatrywać w kontekście pozostałych aspektów. Mieszkania w Stargardzie są bowiem stosunkowo niedrogie, a ich podaż w ostatnich latach stale rośnie. Głównie dzięki nowym inwestycjom, zarówno bliżej centrum, jak i na obrzeżach miasta. W połączeniu z pozostałymi atutami oraz bliskością ośrodków takich jak Szczecin i Berlin, sprawia to, że oferta Stargardu staje się niezwykle interesująca. W dodatku wśród osiedli nie brakuje zieleni, ale o tym więcej w następnym punkcie.

Środowisko i zieleń to niewątpliwe atuty miasta. Zieleń miejska zajmuje obszar ponad 80 ha. To więcej niż 112 boisk do piłki nożnej wg specyfikacji FIFA. Miejską starówkę otacza park porośnięty wiekowymi drzewami a wokół miasta jest również wiele lasów. Miasto angażuje się w ochronę środowiska i wspiera mieszkańców choćby w tak prozaicznych sprawach jak segregacja odpadów. Na terenie miasta znajduje się również osiem pomników przyrody.

Oczywiście na liście kryteriów nie mogło zabraknąć zdrowia. Tutaj Stargard nie wyróżnia się na tle innych polskich miast. Dostęp do lekarzy zapewniają w mieście placówki publiczne oraz prywatne gabinety lekarskie. Przyrost naturalny pozostaje w ostatnich latach minimalnie ujemny, ale dzietność utrzymuje się na poziomie zbliżonym do średniej krajowej. Podobnie biorąc pod uwagę zachorowania i zgony mieszkańców widać, że Stargard jest pod tym względem typowym średniakiem.

Natomiast pod względem bezpieczeństwa rozumianego jako poziom przestępczości i wykrywalności, Stargard ma się czym pochwalić. Średnia ilość 14 przestępstw rocznie na każdy tysiąc mieszkańców to znacznie mniej niż przeciętna w Polsce. Przy podobnym do reszty kraju poziomie wykrywalności można tu całkiem bezpiecznie chodzić po ulicach. Niskiej przestępczości sprzyja brak wyalienowania. Mieszkańcy częściej znają się nawzajem niż w wielkich molochach.

W rankingach jakości życia ocenie poddaje się też społeczeństwo i jego zaangażowanie. W Stargardzie działa Centrum Wspierania Inicjatyw Obywatelskich. Samych stowarzyszeń i towarzystw zarejestrowanych w mieście jest ponad 60. Decydując się na zamieszkanie w Stargardzie można więc przebierać w możliwościach zaangażowania społecznego.

Samorząd Stargardu jest stabilny, a administracja nie zadłuża nadmiernie miasta. Dzięki temu sytuacja finansowa jest przewidywalna, a zadania publiczne mają zapewnione finansowanie. Sporą część przychodów samorządu stanowią wpływy z podatków płaconych przez miejscowe przedsiębiorstwa. Ich coraz większa ilość pozwala optymistycznie patrzeć na przyszłość miasta. Wpływa to też pozytywnie na codziennie życie mieszkańców.

Należy też ocenić transport. Jak w każdym mieście także w Stargardzie można narzekać na jakość dróg i korki. Jeśli jednak porównamy uciążliwość przemieszczania się po tym niespełna siedemdziesięciotysięcznym mieście z takimi metropoliami jak Kraków czy Warszawa, problem okaże się minimalny. Zarówno samorząd lokalny, jak i władze państwowe pracują nad rozwinięciem sieci dróg w mieście i regionie. Coraz lepsza infrastruktura oraz poprawiające się w ostatnich latach połączenia komunikacji zbiorowej poprawiają jakość życia w mieście.

Pod względem pracy Stargard jest również przyjaznym miejscem. Od 2013 roku stale spada stopa bezrobocia. Rośnie także przeciętne wynagrodzenie. W mieście o okolicy rozrastają się istniejące i powstają nowe zakłady pracy. Coraz więcej osób decyduje się na pracę na miejscu, rezygnując z dojazdów np. do Szczecina.

Jak więc żyje się w Stargardzie? Każdy z nas musi indywidualnie zdecydować, które z powyższych kryteriów są dla niego kluczowe. Na tej podstawie możemy później decydować o tym w jakim mieście chcemy kupić mieszkanie, wychowywać dzieci, po prostu żyć. Stargard wydaje się być całkiem niezłą opcją.

You may also like...