Zasady cięcia piłą łańcuchową

Pilarki łańcuchowe to nieoceniona pomoc przy pracach ogrodowych. Bardzo przydają się do ścinania drzew, obcinania gałęzi oraz cięcia pni na mniejsze kawałki. Znajdą też zastosowanie przy pracach ciesielskich – co jest bardzo ważne, ponieważ domy z drewna cieszą się obecnie dużą popularnością. Za stosunkowo niewielkie pieniądze otrzymujemy przydatne narzędzie. Warto jednak zachować ostrożność. Pilarki łańcuchowe to niebezpieczne narzędzia, dlatego należy podczas cięcia nimi drewna przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa pracy. W poniższym artykule przypominamy najważniejsze zasady bezpiecznego użytkowania pilarek łańcuchowych.

 

Rodzaje pilarek łańcuchowych

Zanim przedstawimy zasady jakimi się kierować podczas użytkowania pilarek, warto poznać ich rodzaje. Generalnie, producenci wyróżniają trzy podstawowe typy pilarek łańcuchowych, są to pilarki elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Różnią się od siebie przede wszystkim źródłem zasilania, co też przekłada się na ich użycie a także moc. Pilarki elektryczne napędzane są energią elektryczną, więc do ich używania niezbędne jest gniazdko z prądem. Energia doprowadzana jest kablem do urządzenia. Wykorzystywane są one głównie do niewielkich prac w ogrodzie, ponieważ są lekkie i mają ograniczoną moc. Kolejnym rodzajem są pilarki akumulatorowe. Ich moc jest podobna do pilarek elektrycznych, różnią się one tym, że w tych pilarkach źródłem energii jest akumulator. Z jednej strony daje to większą swobodę pracy niż w przypadku pilarek elektrycznych, a z drugim niesie za sobą pewną niedogodność związaną z możliwością wyczerpania się akumulatora w trakcie pracy. Ostatnim typem są spalinowe pilarki łańcuchowe. To zdecydowanie najmocniejsze ze wszystkich rodzajów pilarek dostępnych na rynku. Ich siła napędowa pochodzi z mieszanki paliwa i oleju. Oczywiście, na rynku możemy znaleźć kilka rodzajów pilarki spalinowe Szczecin http://kosiarki.szczecin.pl/. Różnią się one od siebie pojemnością skokową silnika oraz długością łańcucha. Ze względu na swoją moc są one często wykorzystywane przez drwali do profesjonalnych wycinek. Duża moc niesie za sobą również spore niebezpieczeństwo.

 

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Najbardziej podstawową zasadą pracy pilarką łańcuchową jest trzymanie jej obydwoma rękami. To wydaje się oczywiste, ale wielu użytkowników o tym zapomina, narażając się na spore ryzyko. Prawa dłoń powinna trzymać uchwyt tylny a lewa – przedni. Utrzymanie takiego urządzenia (zwłaszcza większych pilarek spalinowych) wymaga dużej siły mięśni. Urządzenie należy trzymać pewnie, dlatego dłonie powinny być zaciśnięte na uchwytach. W ten sposób eliminuje się możliwość zranienia operatora w przypadku odbicia pilarki w czasie pracy.

Nie należy rozpoczynać pracy pilarką łańcuchową, gdy drewno do pocięcia nie jest odpowiednio zamocowane. Solidne mocowanie jest podstawowym warunkiem bezpiecznego i prawidłowego użycia piły. Warto, więc dokładnie sprawdzić czy dany element jest prawidłowo ułożony. Samo cięcie należy wykonywać ostrożnie, powoli zagłębiając ostrze w drewnie. Używamy przy tym najwyższych obrotów silnika.

Dodatkowo nie należy unosić piły powyżej wysokości głowy, ani umieszczać żadnych części ciała w okolicy prowadnicy. Wielu początkujących adeptów umieszcza nogę w okolicach prowadnicy celem podparcia kawałka drewna. To duży błąd, który może skończyć się tragicznie.

Należy również pamiętać o właściwej odzieży ochronnej. Podstawowym elementem są okulary, które chronią operatora przed odpadami, które mogą wpaść do oczu. Należy mieć na sobie również specjalną odzież ochronną, rękawiczki a także buty z metalowymi wstawkami, które chronią palce. Dodatkowo, pracując na wysokości należy zaopatrzyć się w kask, który ochroni głowę w razie upadku.

 

Bezpieczeństwo pracy spalinową piłą łańcuchową

Piła łańcuchowa spalinowa należy do zdecydowanie najbardziej niebezpiecznych urządzeń ogrodowych, głównie za sprawą swojej dużej mocy. Stąd, użytkowanie jej podczas wycinania drzewa czy też cięcia bali lub drewna kominkowego wymaga dużego doświadczenia i ogromnej wiedzy. Niewłaściwe korzystanie z dosyć ciężkiej maszyny, która obraca łańcuch z dużą prędkością i siłą stanowi poważne, wręcz śmiertelne zagrożenie dla zdrowia a nawet życia operatora. Przed uruchomieniem urządzenia należy bezwzględnie usunąć z otoczenia wszystkie osoby, tak by nie narażać je na niebezpieczeństwo. Warto również regularnie sprawdzać stan techniczny między innymi: hamulca piły łańcuchowej czy też osłony dłoni a także napięcie piły łańcuchowej.

 

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Pilarki łańcuchowe to niezastąpione narzędzia, ułatwiające prace w ogrodzie. Świetnie sprawdzają się do cięcia drewna do kominka czy też wycinania zbędnych drzew, dobrze sprawdzą się również podczas prac ciesielskich. Nie zapomnijmy przy tym, że mamy do czynienia z silnikiem o sporej mocy oraz ostrym narzędziu. Przystępując do prac należy się właściwie przygotować, dokładnie sprawdzając stan techniczny narzędzia oraz zakładając specjalne ubrania ochronne. Warto, również pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego użytkowania.

You may also like...