Studia informatyczne – popularność studiów informatycznych

Studia informatyczne to kierunek studiów, który w ostatnich latach zyskuje sobie coraz większą popularność. Nie ma się co temu dziwić, gdy przyjrzymy się rynkowi pracy. W coraz większej liczbie dziedzin potrzebni są informatycy i programiści, ponieważ wraz z rozwojem technologicznym wszystko się digitalizuje i automatyzuje. Systemy komputerowe, które podtrzymują funkcjonowanie tak wielu gałęzi przemysłu wymagają ciągłej opieki wykwalifikowanych informatyków i programistów, a także ich kreatywności i ciągłej pracy na tym, by je rozwijać i ulepszać.

Informatyk i programista to więc jeden z najlepiej opłacanych dziś zawodów. Wiąże się to oczywiście z tym, że coraz więcej osób wybiera takie studia, licząc na powodzenie w karierze zawodowej oraz ciekawą, pełną wyzwań pracę, która będzie przynosiła satysfakcję z wkładanej w rozwój świata pracy. Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem studiów informatycznych, przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się czegoś więcej o ich specyfice.

Dla kogo są studia informatyczne?

Pomimo iż są tak popularne i wiele uczelni oferuje studia informatyczne na różnych specjalizacjach, studia informatyczne nie są dla każdego. Aby poradzić sobie w dziedzinie informatyki i programowania trzeba przede wszystkim umieć myśleć w sposób ścisły, logiczny i analityczny. Typowi humaniści więc, którzy z matematyką zmagali się od wczesnych klas podstawówki, mogą mieć trudności z poradzeniem sobie w tej dziedzinie. Pomimo iż wydawałoby się, że informatyka to osobna dziedzina, jej najważniejszą częścią jest matematyka i zdolność wykonywania matematycznych operacji. Na pierwszych latach studiów informatycznych studenci uczą się właśnie głównie matematyki, jako podstawy myślenia programistycznego. Warto realnie ocenić swoje możliwości w tej dziedzinie. Studia informatyczne nie są też raczej najlepszym wyborem dla osób, które nienawidzą spędzać czasu na siedząco. Jeżeli rozpiera cię energia i nie potrafisz usiedzieć przez kilka godzin w miejscu, może lepiej wybierz AWF. Niestety praca informatyka i programisty odbywa się głównie na siedząco przed komputerem. 

Jak się dostać na studia informatyczne?

Z powodu dużej konkurencji na dobre studia informatyczne jest stosunkowo trudno się dostać. Najlepiej więc zacząć przygotowania do pójścia na informatykę już w szkole średniej i dobrze przygotować się do matury z przedmiotów ścisłych, najlepiej oczywiście z matematyki i informatyki na poziomie rozszerzonym. Jeżeli te dziedziny sprawiają nam przyjemność i mamy do nich talent, nie powinno stanowić to dla nas dużego wyzwania. Dobrze jest też angażować się w dodatkowe zajęcia, na przykład kółka informatyczne, kółka programistyczne czy matematyczne, które jeszcze lepiej przygotują nas do matury. Warto spróbować też swoich sił w olimpiadach z tych przedmiotów, bowiem absolwenci olimpiad dostają się z miejsca na wybraną przez siebie uczelnię omijając standardowe procesy rekrutacji, nie biorą udział w rankingu punktów rekrutacyjnych. Taki start pomoże też zresztą osiągnąć lepsze wyniki na studiach, co potem zaowocuje w przyszłości lepszym startem w karierze zawodowej i oczywiście wyższymi zarobkami.

Jak odnaleźć się na studiach informatycznych?

Jeżeli już udało ci się dostać na studia informatyczne, to co prawda możesz sobie pogratulować, gdyż jest to niemałe osiągnięcie. Jednak prawdziwa praca dopiero się zacznie. Bez dużego wkładu pracy własnej możesz na dobrych studiach informatycznych się nie utrzymać. Studia takie wiążą się z wykonywaniem projektów, zadań oraz ćwiczenia swoich umiejętności programistycznych w domu. Niestety sam udział w zajęciach nie zrobi z ciebie wybitnego informatyka, jeżeli nie będziesz odpowiednio się do tego przykładał. A naprawdę warto zacząć już w czasie studiów, ponieważ konkurencja na rynku pracy jest duża. Z dodatkowym doświadczeniem, którym wyprzedzisz swoich rówieśników, będziesz miał większe szanse na dobre zarobki na samym początku kariery. Bardzo dobrzy programiści potrafią zarabiać kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie. Jednak aby dojść do takich zarobków, należy zdobyć dużo doświadczenia. Najlepiej spróbować znaleźć pracę już na studiach, co w przypadku studiów informatycznych nie jest wcale takie trudne. Młodzi programiści również są potrzebni w branży. 

Jak przetrwać studia informatyczne?

Na studiach informatycznych może dopaść cię kryzys, ponieważ nie są one łatwe i wymagają wiele pracy. Jednak nie daj się zdominować przez negatywne myślenie i nie rezygnuj z tego, co do tej pory udało ci się osiągnąć. Nawet jeśli w trakcie studiów dojdziesz do wniosku, że może jednak nie jest to dla ciebie, postaraj się je skończyć, choćby na poziomie inżyniera. W dzisiejszych czasach umiejętność programowania staje się powoli tak ważna jak umiejętność czytania i pisania. W związku z tym, że komputery otaczają nas wszędzie, także w codziennym życiu, znajomość ich obsługi i programowania jest atutem nie do przecenienia, także dla twojego CV. 

You may also like...