Dlaczego warto zainteresować się domami z bali

W naszym kraju ludzie mogą dyskutować na każdy temat. Może i w pewnym sensie jest to złe zachowanie, jednak dzięki temu, póki zachowana jest kultura, można poznać wiele ciekawych wiadomości na różne tematy. Ostatnio coraz częściej pojawia się temat domów drewnianych, w tym domów z bali i warto nieco się zastanowić, czy są one lepsze, czy gorsze, od domów murowanych, gdyż właśnie takie opinie się pojawiają.

Każdy wybiera to, co mu się najbardziej podoba

Tak naprawdę, to ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, co jest lepsze, a co gorsze. Domy z bali mogą mieć lepsze warunki, na przykład wymiany ciepła, a za to domy murowane mogą być bardziej odporne na ogień. Tak też argumentami można się wymieniać, dochodząc do magicznego punktu, w którym nie istnieje żadne rozwiązanie dyskusji. Każdy zauważy pewne zalety i wady w różnych technologii budownictwa, więc wybór powinien być osobisty. Można przecież kierować się jeszcze względami estetycznymi, wyglądy, dbałości o środowisko, ceną i tak dalej. Dlatego, zamiast dyskutować, najlepiej jest na sucho przeanalizować zalety i wady każdej znanej technologii, aby potem móc wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie.

Domy z bali to ciekawe i niecodzienne rozwiązanie

Jeśli mowa o domach z bali, które są budowane z drewna litego, to jest to rzadko spotykane rozwiązanie w naszym kraju. No, chyba że ktoś mieszka w górach, to takie domy spotkać można bardzo często. Jednak w tamtym regionie jest to związane nieco z tradycją i przyzwyczajeniami ludzi. Takie domy są też budowane specjalnie pod turystów, którzy lubią przebywać w takich budynkach, ponieważ na wakacjach jest to dodatkowy klimat. Natomiast znalezienie takiego domu w centrum kraju, czy też nad morze, graniczy z cudem. Na szczęście powoli się to zmienia, ale jest to raczej tendencja bardzo powolna.
Drewno wykorzystywane w domach z bali powinno być bardzo wytrzymałe. Nie może to być byle jaki gatunek, aby dom był odporny na różne warunki atmosferyczne, jakie mogą go spotkać. W

Polsce najpopularniejszy jest świerk i może warto szukać właśnie takiego drewna. Najlepszym wyborem będą osobiste odwiedziny w tartaku, aby móc dopilnować, że na pewno będzie to drewno najwyższej jakości. Im lepsze drewno zostanie wybrane, tym nie tylko dom będzie wytrzymalszy, ale też solidniejszy, a także bardzo dużo przetrwa. Domy z bali mogą wytrwać spokojnie powyżej stu lat, jednak już na etapie początkowym budowy należy zadbać o ich jakość.
Jeśli ktoś buduje dom z bali, to w pewien sposób wspiera ekologię i naturę. Budowanie domów tego typu nie wymaga zbyt wielu materiałów, przy których są produkowane gazy cieplarniane, a przy tym ziemia w trakcie budowy nie jest bardzo niszczona. Nie trzeba martwić się więc pogorszeniem jej jakości.

Domy tego typu buduje się również dość szybko. Oczywiście należy przeczekać etap, gdy drewno jest przygotowywane do budowy, lecz prócz tego, jedynym etapem, który może nieco przystopować budowę, jest wylewanie fundamentów. Jest to jedyny etap mokry, więc potem wszystko już zależy od tego, jak ktoś szybko weźmie się za budowę i jakie narzuci tempo. Oczywiście czasem warto poczekać nieco dłużej, ale zadbać o jakość, niż potem robić ciągłe poprawki.

W domach z bali można liczyć na dobre warunki, jeśli chodzi o ciepło, wymianę powietrza i ogrzewanie. Latem nie panuje w domach zaduch i temperatura jest bardzo przyjemna. Natomiast zimą bardzo łatwo i szybko można ogrzać wszystkie pomieszczenia. Choć istnieją pewne wątpliwości co do tego, czy wszystkie bale spełniają wymagania, co do utrzymywania ciepła w pomieszczeniach, to jeśli podłoga i sufit zostaną dobrze zabezpieczone i ocieplone, to w domu z bali będzie naprawdę ciepło i nie trzeba się martwić mrozami.

O czym należy pamiętać, budując dom z drewna?

W domach z bali, czy też w każdym innym budynku z drewna bardzo ważne jest to, aby zabezpieczyć drewno przed wilgocią, grzybami, a także przed ogniem. Warto więc wykorzystać istniejące na rynku preparaty, które zabezpieczają drewno właśnie przed wspomnianymi zagrożeniami. Jeśli użyte zostaną środki wysokiej jakości, to nie trzeba martwić się tym, że na przykład dom w razie pożaru szybko się spali. Bardzo ciekawą właściwości w przypadku drewna jest to, że jeśli dochodzi do pożaru, to wcale nie pali się ono tak szybko, szczególnie jeśli użyte są grube bale. Na początku spala się pierwsza warstwa i gdy jest ona zwęglona, to odcina dostęp tlenu do dalszej części i tak hamuje pożar.
Domy z bali są naprawdę wyjątkowe i piękne. Jeśli więc komuś zależy na tym, aby mieć dom, który będzie wyróżniać się spośród innych, to naprawdę warto postawić na taki wybór. Domy z bali są wytrzymałe, odporne na różne warunki atmosferyczne, komfortowe i ciepłe, więc na pewno każdy będzie zadowolony z życia w takim budynku.

You may also like...