Nowoczesne technologie, na które warto się zdecydować w momencie budowania domu

Budownictwo dziś to zupełnie inny standard, niż mogliśmy oglądać jeszcze chociażby w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Na prawie każdym dachu obecna jest fotowoltaika, a ocieplenie ścian to nie przywilej, a wymóg prawny. Inwestorzy mają do dyspozycji całą masę udogodnień, dzięki czemu ich domy mogą być bardziej komfortowe, przyjazne dla środowiska, przytulne i samowystarczalne. W które technologie warto zainwestować?

Ogrzewanie

Z pewnością jedną z najlepszych form ogrzewania dobrze docieplonego budynku jest wykorzystanie pompy ciepła. To urządzenie stosunkowo drogie w zakupie, ale za to efekty działań są znacznie bardziej komfortowe, niż tak popularne w naszym kraju ogrzewanie paliwem stałym. Jeśli pompę uzupełnimy o instalację fotowoltaiczną, to mamy świetny duet na zimowe dni. Dodatkowo w kotłowni powinien się obowiązkowo pojawić spory zasobnik na wodę użytkową, dzięki czemu pompa ciepła dostarczy także odpowiednio ogrzaną ciecz wprost do sanitariatów. Świetnym pomysłem jest położenie w całym domu podłogówki, co wyeliminuje wiszące na ścianach kaloryfery.

Automatyka

Obok ogrzewania, warto także wziąć pod uwagę instalację o automatyki budynkowej, w tym przede wszystkim rolety dla każdego z okien. Ich użycie pozwala na sprawną regulację dostępu światła do pomieszczeń, zabezpiecza przed włamaniem i chroni stolarkę okienną. To także kolejny bastion w walce z mostkami termicznymi, czyli z niepotrzebnym wychładzaniem budynku. Przy połączeniu rolet z fotowoltaiką, możemy śmiało zdecydować się na wersję sterowaną elektronicznie, a nawet inteligentnie. W takim połączeniu całość instalacji sprawdza się po prostu świetnie.

Smart home

Inteligentne domy to ostatnio bardzo nośny temat, ale nie bez powodu. Wielu producentów elektroniki i oprogramowania zauważyło potencjał biznesowy w tej branży, co poskutkowało wypuszczeniem gamy doskonałych produktów. Inwestor na etapie projektowania nieruchomości musi zdecydować, czy chce, aby system automatyzacji działał na zasadzie przewodowej, czy też bezprzewodowej. Od tej decyzji zależy nie tylko koszt całej realizacji, ale i przebieg wszystkich prac elektrycznych. Nierzadko zastosowanie klasycznego, kablowego rozwiązania, wymaga wytyczenia nieco większego pomieszczenia technicznego, niż było to pierwotnie zakładane. Także i w tym przypadku fotowoltaika będzie świetnym partnerem, ponieważ każdy ze sterowników, czujników i innych elementów systemu potrzebuje stałego dostępu do zasilania. Wyjątkiem są elementy bezprzewodowe, najczęściej zasilane bateryjnie.

Wentylacja

wentylacja Olsztyn

wentylacja Olsztyn

Kolejnym, bardzo istotnym dodatkiem są dwa urządzenia: rekuperator  i klimatyzator. Pierwsze z nich służy do wymiany zużytego powietrza na świeże, przy jednoczesnym odzysku ciepła. Dzięki systemowi rekuperacji możemy cieszyć się w domu zdrową atmosferą, w której nie będą rozwijały się pleśń i grzyb, nie ponosząc jednocześnie strat w ogrzewaniu. Dzięki temu można także zdecydować się na o wiele szczelniejsze okna niż przy wentylacji grawitacyjnej. Obok rekuperatorów, bardzo popularnym urządzeniem jest klimatyzator. Jego obecność w domu poprawia komfort w szczególności w trakcie bardzo upalnych, letnich dni. Dla osób, które jednocześnie planują założenie instalacji fotowoltaicznej, dość cenna powinna być informacja o tym, że klimatyzacja pobiera sporą ilość energii elektrycznej. Przy jej obecności w budynku, warto pokusić się o większą ilość paneli PV na dachu.

Oświetlenie

W parze z urządzeniami inteligentnego domu idzie najczęściej oświetlenie, ale w jego przypadku warto poświęcić nieco więcej uwagi. Dobrze dobrane wartości oświetlenia, możliwość jego regulacji i zmiany koloru – wszystko to wpływa na ogólną jakość życia domowników. Nawet najpiękniejszy projekt architektoniczny, jeśli nie zostanie odpowiednio „ozdobiony” światłem, straci wiele ze swojego blasku. Dlatego dobrze jest skorzystać z zestawów oświetleniowych renomowanych producentów. Oprócz właściwej barwy światła, zyskujemy także lepszą jakość i długowieczność zakupionych elementów. Przy okazji w jednej linii produktowej możemy bez problemu podświetlić ogród, salon i schody.

magazyn energiiWszystkie wyżej wymienione usprawnienia są zależne od dostępu do energii elektrycznej. Jest to znak naszych czasów i trend, który się nie zmieni. Dlatego najważniejszą innowacją, z której warto skorzystać przy budowaniu nowego domu i modernizacji już istniejącego, jest fotowoltaika. Bycie samowystarczalnym producentem prądu to już nie tylko marzenie, ale rzeczywistość. W dodatku solidnie przetestowana przez rynek, udoskonalona i stosowana w coraz to większej liczbie gospodarstw. Możemy mieć nawet pewność, że w nadchodzących latach liczba elektroniki w naszych domach się podwoi. Większość z tych sprzętów będzie potrzebowała dostępu do internetu, ale przede wszystkim będą one uzależnione od energii elektrycznej. Fotowoltaika jest ekologiczną odpowiedzią na to, jak powinien aktualnie wyglądać dom pasywny, który teraz wybudowany, będzie cieszył swoich mieszkańców nawet przez kilka pokoleń.

You may also like...