Jak przerobić kontener morski?

Jak przerobić kontener morski? Kontenery morskie służą przez pewien czas na statkach, ale na tym nie kończy się ich kariera. Duże i solidne, po zakończeniu morskich wojaży trafiają na ląd, gdzie przyjmują pewne ciekawe formy – spotkać możemy nawet takie pomysły jak mieszkanie lub biuro w kontenerze. Jak przerobić kontener morski?

Kontener morski – co to jest?

kontenery-morskie-sprzedazAby wyjaśnić jak przerobić taką konstrukcję na przykład na kontener mieszkalny z łazienką trzeba najpierw wyjaśnić sobie, czym taki kontener morski właściwie jest. Mamy tu więc do czynienia z metalową skrzynią o określonych wymiarach. Choć słowo skrzynia brzmieć może niepozornie, nie dajmy się zwieść. Wymiary najmniejszych kontenerów morskich to blisko 2,9 na 2 metry. Najmiększych – 12,2 na 2 metry.

Do kontenerów takich pakowane są drobne przedmioty w opakowaniach. Ułatwia to ich transport. Ciężarówki lub specjalistyczne wagony kolejowe w formie platformy dowożą załadowany kontener na nadbrzeże, skąd dźwig przenosi je na statki transportowe. Usprawnia to transport towarów i pomaga ograniczyć do minimum czas potrzebny na ich załadowanie i rozładowanie.

Co się dzieje z kontenerem później?

Jednak tak jak wszystko kontenery morskie muszą spełniać określone normy, oznacza to również, że nie mogą służyć w nieskończoność. Po pewnym czasie nie nadają się już do transportu morskiego, natomiast chętnie są sprzedawane i skupowane, aby służyły dalej na lądzie. Można je zarówno wypożyczyć, jak i kupić, a następnie przerobić – domy mieszkalne z kontenerów to jedno z zastosowań skrzyń, które zakończyły już morską karierę.

Co można zrobić z kontenerów?

Kontenery na lądzie znajdują niesamowicie wiele zastosowań. Z kontenerów morskich zrobić można:

  • kontenery-na-sprzedażSzkoły i przedszkola,
  • Hotele i motele,
  • Szpitale i kliniki,
  • Toalety,
  • Kina i teatry,
  • Sklepy i butiki,
  • Restauracje i kawiarnie,
  • Pracownie i biura,
  • Baseny i sauny,
  • Domy i mieszkania.

Wszystkie te obiekty wykonać można na podobnej zasadzie. W większości wypadków wystarczy nabyć kontener i przerobić go na budynek mieszkalny.

Szkoły i przedszkola

W przypadku szkół sprawa zazwyczaj jest trudniejsza, jednak coraz częściej spotkać się możemy z przedszkolami stworzonymi z kontenerów. Bardzo łatwo jest je dostosować do niewielkich grup dzieci, a parametry kontenerów pozwalają spełnić nawet restrykcyjne normy jakie nasze państwo stawia tego typu placówkom.

Hotele i motele

Hotele i motele to kolejny sposób na wykorzystanie morskich kontenerów. Jeśli myślimy o otwarciu takiego biznesu, możemy zakupić po prostu gotowe kontenery mieszkalne lub zbudować je od podstaw. Tego typu hotel będzie miał niepowtarzalny klimat, a łączenie kontenerów pozwala na budowę apartamentów o przeróżnych rozmiarach i kształtach.

Szpitale i kliniki

Kontenery są niezastąpione gdy w jakimś miejscu trzeba szybko wznieść szpital lub klinikę. Jeśli w jakimś mało uczęszczanym miejscu wybuchnie ognisko choroby lub po prostu udajemy się przeprowadzać tam badania, klinika powstała z kontenerów to strzał w dziesiątkę. Będzie to budynek, który wzniesiemy błyskawicznie, o dużej trwałości i łatwy do utrzymania w czystości.

Toalety

kontenery-open-topTo świetne rozwiązanie na wiele okazji – od koncertów, po place budowlane. Kontenery przerobione na toalety mogą być postawione w dowolnym miejscu, a potem przewiezione w następne, by służyć dalej w tym samym celu. Są dużo trwalsze niż tradycyjne plastikowe budki, oraz zdecydowanie bardziej higieniczne. Nie wspominając o tym, że wyglądają także zdecydowanie lepiej.

Kina i teatry

Morskie kontenery to świetny sposób na obwoźne kina i teatry. Można je bardzo łatwo przetransportować i rozstawić w dowolnym miejscu by wyświetlić film lub wystawić niewielką sztukę. Może mieć to dwojakie zastosowanie – docieranie z kulturą tam, gdzie nie ma stacjonarnych kin i teatrów, ale także efektywne działania reklamowe przy małych nakładach finansowych.

Sklepy i butiki

Niewielkie budki, w których znajdują się sklepy – od garmażeryjnych, przez odzieżowe, po papiernicze – to widok, który zna chyba każde z nas. Warto pamiętać, że takiej budki nie trzeba stawiać od podstaw. Sklep tego typu otworzyć można w używanym kontenerze morskim.

Sprawdź ofertę:

Restauracje i kawiarnie

Podobnie rzecz ma się w przypadku gdy chcemy otworzyć niewielką kawiarnię lub restaurację. Formą będzie przypominać ona food trucka i nawet może być to restauracja mobilna. Możemy zestawić kilka kontenerów, by zrobić miejsce dla gości wewnątrz, albo po prostu wydawać jedzenie na wynos lub rozstawić wokół kontenera ogródek ze stolikami i krzesłami.

Pracownie i biura

kontener-morski-sprzedazBiuro z kontenerów morskich to ostatnio prawdziwy hit. Nawet korporacje coraz częściej decydują się na rozstawianie biur w plenerze. Jest to także popularne rozwiązanie w budownictwie – biura utworzone z kontenerów często spotkamy przy wznoszonych właśnie nowych osiedlach.

Baseny i sauny

Ze względu na swoją wysoką szczelność kontenery nadają się także na baseny i sauny. Po zainstalowaniu odpowiedniej hydrauliki mogą służyć nam z powodzeniem do tego typu rekreacji.

Domy i mieszkania

Najczęściej potkamy jednak obecnie po prostu kontenery do zamieszkania. Tego typu domy można rozbudowywać w parterze, jak i stworzyć budynek piętrowy. Ze względu na niską cenę i krótki czas trwania budowy mieszkania takie zdobywają coraz większą popularność.

You may also like...