Jak wykorzystać tablice interaktywne

Zainteresowanie dzieci nauką jest bardzo trudne. Nauczyciele muszą się nagimnastykować, zarówno fizycznie, jak i psychicznie, aby dzieci cokolwiek wyniosły z lekcji. Skupienie uwagi uczniów można zyskać, angażując w przeprowadzaną lekcję nieco nowoczesnej technologii. Dzisiejsze możliwości, które stwarzają nam różne urządzenia, naprawdę potrafią zupełnie zmienić wygląd tradycyjnej lekcji. Przykładowymi urządzeniami, które w szkołach stają się coraz powszechniejsze, są tablice interaktywne.

Dlaczego warto korzystać z tablic interaktywnych?

Chyba każdy dobry nauczyciel wie, że im więcej ma możliwości przekazywania wiedzy, im więcej sposobów na to się mu umożliwi, tym lekcje będą ciekawsze i uczniom łatwiej będzie wszystko wchodziło do głowy. Wielu nauczycieli naprawdę angażuje się w lekcje, jednak nie zawsze mają możliwość sprostać oczekiwaniom uczniów. Dlatego właśnie każda szkoła, powinna zapewnić interaktywne tablice, które można wykorzystywać naprawdę na różne sposoby i na to różnych przedmiotach.

Tablice interaktywne dają naprawdę dużo możliwości nauki. Dzięki nim można zaangażować wszystkich uczniów do pracy i każdy z nich na pewno z chęcią będzie chodzić do tablicy. Uczniowie, zamiast wpatrywać się w ekrany swoich telefonów, będą zaciekawieni tym, co się dzieje na tablicy. Jeśli nauczyciel będzie wystarczająco zaangażowany i będzie chciał w pełni korzystać z możliwości takiej tablicy, to może do przeprowadzenia lekcji używać prezentacji multimedialnych, filmów edukacyjnych, gier, quizów i co tylko jeszcze wpadnie mu do głowy. Taka tablica to także możliwość szybkiego korzystania z Internetu, który jest kopalnią wiedzy. Jeśli na lekcji pojawi się jakaś wątpliwość, jakiś ciekawy temat, to bardzo szybko można zgłębić i rozwiązać problemy, po prostu korzystając z Internetu. Nauczyciel nie musi czekać z rozwiązaniem jakiegoś tematu do kolejnych lekcji, tylko wstukuje odpowiednią frazę w wyszukiwarkę, którą można otworzyć na tablicy interaktywnej i po prostu szuka informacji. Wszyscy uczniowie będą to widzieć i mogą aktywnie uczestniczyć w poszukiwaniach.

Jeśli dotychczasowe lekcje historii były nudne, a uczniowie na nich bardzo często mieli ochotę spać, to teraz może się to zmienić. Może by tak zacząć organizować wirtualne spacery po muzeach i zabytkach? Znacznie przyjemniej słucha się o czymś, co możemy zobaczyć na własne oczy. Uczniowie o wiele bardziej będą zaciekawieni tematem jakiegoś budynku, czy też muzeum, jeśli będą mogli je wspólnie odwiedzić, nawet w trakcie takiego wirtualnego spaceru, niż wtedy, gdy słyszą suche fakty. Tablica interaktywna umożliwia właśnie takie przechadzki.

Tablica interaktywna w połączeniu z Internetem daje jeszcze naprawdę wiele innych możliwości. Wykorzystanie takiej tablicy kończy się tam, gdzie kończy się kreatywność nauczyciela i uczniów. Warto pytać od czasu do czasu, na co uczniowie mają ochotę, jak chcą wykorzystać tablicę i spytać się, jaki sposób prowadzenia lekcji jest dla nich najprzyjemniejszy.

Do takiej tablicy każdy chce iść!

Dotychczasowe problemy z małą aktywnością uczniów przy tablicy mogą szybko zniknąć. Jeśli dotychczas uczniowie unikali odpowiedzi przy tablicy, prowadzenia prezentacji, czy też rozwiązywania zadania przy tablicy, to teraz można to zmienić. Jednak właśnie jest potrzebne do tego zaangażowanie nauczycieli, którzy będą chętni używać różnych programów, które na takiej tablicy ułatwiają naukę. Taka nauka jest o wiele szybsza i przyjemniejsza. Poza tym uczniowie mają z technologią do czynienia od lat młodości, dlatego obsługa takiej tablicy nie będzie dla nich niczym trudnym i może to nieco wpłynąć na obniżenie ich poziomu stresu.

Nauczycielu, zaangażuj się!

Zamontowanie w klasie tablicy interaktywnej nie oznacza, że nauczyciel ma się mniej angażować w lekcje i wszystkie materiały wyszukiwać na bieżąco za jej pomocą. Jest to po prostu ułatwienie wprowadzone na lekcje, które ma dać więcej możliwości przysposobienia wiedzy. Dzięki temu uczniom i nauczycielom ma być łatwiej.

Nauczyciele powinni przygotowywać materiały na lekcje, właśnie w taki sposób, aby można było z nich skorzystać za pomocą takiej tablicy. To jest naprawdę ważne i przydatne i zrozumie to każdy nauczyciel, dla którego pełnienie właśnie takiej profesji, jest pasją.

Czy tylko tablice interaktywne?

Jeśli szkoła zainwestowała już w tablice interaktywne, to naprawdę warto je wykorzystywać. Jednak jest jeszcze coś, co można wykorzystać, dzięki czemu lekcje staną się jeszcze ciekawsze. Mogą to być tablety, które będą połączone z tą tablicą i na tabletach uczniowie będą wypełniać różne zadania. Następnie program na bieżąco będzie pokazywać wyniki uczniów. Powstanie takiego rozwiązania daje szanse kolejnym osobom, aby stworzyć coś naprawdę potrzebnego, co będzie mogło współpracować z tą tablicą i uczniowie będą z lekcji jeszcze bardziej zadowoleni.

Nowoczesna technologia wcale nie jest takim złem, na jakie wielu ją przedstawia. Wystarczy tylko dobrze ją wykorzystywać, aby osiągać coraz więcej i w taki sposób właśnie wykorzystywane tablice interaktywne.

You may also like...