Rekuperatory i pompy ciepła

Współczesna inżynieria oferuje nam wiele rozwiązań, jakie możemy implementować w naszych domach. Wiele z tych rozwiązań przeszło do nas z przemysłu. Do takich rozwiązań należą rekuperatory oraz pompy ciepła Kraków. Warto jest spojrzeć na to, co mogą nam zaoferować oraz czym faktycznie są.

Czym jest pompa ciepła?

Pompa ciepła jest urządzeniem wykorzystującym środowisko naturalne, czyli otoczenie. Przy jednoczesnej współpracy energii elektrycznej dostarczane już z sieci energetycznej, możemy za pomocą pompy ciepła, ogrzewać zarówno ciepłą wodę, jak i centralne ogrzewanie. Pompa ciepła działa na zasadzie pobierania ciepła z otoczenia. Tym otoczeniem może być powietrze zewnętrzne, energia ziemi, woda itp. Możemy dzielić pompy na typy. Istnieją na przykład pompy typu woda-woda, gdzie źródłem ciepła jest na przykład woda podziemna gruntowa, możemy wykorzystać wodę z rzeki, jeziora itp. Zasada działania pompy ciepła jest identyczna jak praca lodówki. W lodówce ciepło jest oddawane na zewnątrz, dlatego z tyłu lodówki na żeberkach, mamy temperaturę wyższą, niż w otoczeniu.

Dwa najczęściej spotykane rozwiązania, czyli pompy gruntowe i pompy powietrzne, charakteryzuje się tą samą mocą. W przypadku pompy gruntowej koszty inwestycyjne są troszeczkę wyższe, z tego względu, że musimy wykonać do niej odwierty pionowe w ziemi, żeby pobierać stamtąd ciepło. Poniżej 30 m mamy temperaturę stałą, czyli temperaturę na poziomie 8 stopni na plusie. Możemy pobierać to ciepło bezpośrednio do urządzenia, natomiast wymaga to właśnie zastosowania odwiertów. Urządzenia są montowane w tak zwanej kotłowni. Nie jest to kotłownia w sensie dosłownym, ponieważ tam nie dochodzi do spalania żadnego paliwa, natomiast jest maszyna elektryczna, która pod wpływem energii elektrycznej, przekształca nam ciepło dostarczone z ziemi na ciepło, które potrzebujemy. Drugim rozwiązaniem są pompy powietrzne, wykorzystujące powietrze otoczenia do wytwarzania ciepła. Takie pompy powietrzne, najczęściej składają się z dwóch jednostek. Mamy jednostkę zewnętrzną, którą montujemy poza budynkiem i jednostkę wewnętrzną, do montażu w pomieszczeniu. Jednostka zewnętrzna wyglądem przypomina typowy klimatyzator, czyli jednostkę z wentylatorem i w obudowie, w której znajduje się sprężarka. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że cały układ, który może nam generować jakikolwiek hałas, jest poza budynkiem.

Co to jest rekuperator?

Rekuperacja jest to inaczej odzysk ciepła. Stosowana jest na powszechną skalę w przemyśle, który wykorzystuje wysokie temperatury, na przykład w ciepłej obróbce i wytwórstwie metali. Zasada stosowana w rekuperatorach jest podobna do tej, jaka jest wykorzystywana w pompach ciepła, mamy jednak pewne różnice. Rekuperator przede wszystkim odzyskuje energię już wygenerowaną w naszym domu. Energia ta na wiele sposobów ucieka — na przykład przez wentylację. Druga różnica polega na znacznej temperaturze uciekającego powietrza, w porównaniu do temperatury, jaka jest pobierana z otoczenia przez pompy ciepła. Rekuperatory w swojej najprostszej postaci oprócz wentylatorów, nie muszą posiadać żadnych innych dodatkowych elementów mechanicznych, są więc w budowie i działaniu prostsze od pompy ciepła, a co za tym idzie tańsze.

Rekuperacja i pompy ciepła

Powyższe wymienione elementy, czyli rekuperacja i pompy ciepła , zaleca się stosować razem. Bardzo często proponowanym rozwiązaniem są dodatkowo zamontowane panele fotowoltaiczne. Skupiając się jednak tylko na dwóch wymienionych, warto jest zastanowić się nad tym, czy faktycznie warto jest je montować razem.

Rekuperator oraz pompa ciepła to wydatek w sumie prawie kilkudziesięciu tysięcy złotych, przy czym ok. dwie trzecie kwoty przypada na pompę ciepła, a tylko jedna trzecia na rekuperator. Patrząc tylko i wyłącznie na kwestie inwestycyjne, warto jest w pierwszej kolejności zainwestować w rekuperator, szczególnie jeśli możemy wybrać tylko jedną z dwóch opcji. W przypadku rekuperatora zobaczymy również bardziej namacalnie efekt inwestycji w rachunkach. Czy to oznacza, że rekuperacja i pompa ciepła w jednym układzie to błąd? Jak najbardziej nie. Każdy z tych systemów, będzie działał na naszą korzyść.

Zastosowanie pompy ciepła pozwala nam na dostarczenie do domu dużej dawki darmowej i jednocześnie ekologicznej energii. Rekuperator pomaga nam odzyskać wtórnie tę energię, aby pracowała dla nas jak najdłużej. Zastosowanie rekuperacji i pomp ciepła, to najbardziej zoptymalizowane rozwiązanie, jeśli idzie o ekologię i koszty długoterminowe. Należy pamiętać również o tym, że stosując pompy ciepła i rekuperatory, w dużej mierze uniezależniły się od paliw takich jak gaz, prąd lub opał. Z czasem ceny tych źródeł energii będą prawdopodobnie szły w górę, dlatego warto jest zastanowić się nad inwestycją już teraz. Z czasem nasze zainwestowane pieniądze będą się zwracać coraz szybciej. Aby efekt ten maksymalizować, wielu projektantów, zaleca również montowanie paneli fotowoltaicznych. Dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy niemal niezależni energetycznie.

You may also like...