Pompy ciepła – dla kogo?

Pompy ciepła to niejako odwrócony zestaw klimatyzacyjny który sprawdzi się w niejednym mniejszym domku jednorodzinnym jako alternatywa dla zwykłego pieca i tradycyjnych metod ogrzewania. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w niewielkich domach jednorodzinnych jak i powierzchniach biurowych. Szeroki zakres działania w różnych temperaturach pozwala używać tego urządzania o każdej porze roku. Mówiąc o pompach ciepła mamy na myśli również energooszczędność, która znacząco redukuje rachunki za ogrzewanie. Połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną pozwoli nie tylko uniezależnić się do dostaw energii z zewnętrznych źródeł ale również zredukować koszty. 

Instalując pompę ciepła nie tylko będziemy mogli zlikwidować klasyczny piec z naszego domu ale również zyskamy jednocześnie klimatyzator, który pozwoli nam czuć się komfortowo we własnym mieszkaniu przez cały rok. Na Instalacje pomp ciepła decydują się obecnie w większości przedsiębiorstwa, oraz korporacje natomiast jako rozwiązanie jest użyteczne równie dobrze w domach jednorodzinnych. 

Nowoczesne pompy ciepła dla każdego

W przypadku klasycznych pieców musimy pamiętać o dołożeniu odpowiedniej ilości materiału opałowego co nie ma miejsca dla pomp ciepła. Nowoczesne rozwiązania z zakresu ogrzewania i klimatyzacji pozwalają sterować sobą za pośrednictwem Wi-fi. Takie systemy pozwalają nam nie tylko wygodniej funkcjonować w domu ale również dbać o to żeby zawsze panowała w nim odpowiednia temperatura niezależnie gdzie się znajdujemy. Instalacja pomp ciepła to również możliwość rozbudowy o kolejne jednostki, które zwiększą wydajność w razie rozbudowy budynku. Konstrukcja segmentowa pomp ciepła sprawdziła się szczególnie w biznesie gdzie są one na szeroka skale używane do ogrzewania budynków o dużych powierzchniach użytkowych. Podobną praktykę widać często w dużych biurowcach lub lokalach użytkowych takich jak galerie handlowe gdzie wielkie powierzchnie muszą być ogrzewane przez niemal cały rok. 

Koszty zakupu pompy ciepła 

Pompy ciepła - dla kogo?Zakup pompy ciepła nie należy do małych wydatków, jednak biorąc pod uwagę koszty standardowych piecy są one porównywalne. Obecnie zakup jednej z tańszych pomp ciepła może kosztować nas około 15 tyś zł. Należy pamiętać że do kosztu zakupu należy dołączyć również koszt montażu pompy ciepła. Całkowite koszty powiększając o instalacje do odprowadzania ciepła oczywiście są dużo wyższe co przekłada się w liczbach na około 35-40 tyś złotych. Pompa ciepła jest rozwiązaniem nie tylko wartym uwagi ze względu na swoje oszczędności jak i wygodę. Warto zaznaczyć że początkowy zakup pompy ciepła mimo wysokiej ceny nie powinien nas wystraszyć gdyż oszczędności znaczące zaczynają się na etapie użytkowania. 

Dodatkowe elementy instalacji pompy ciepła i całego układu

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to tzw. systemy rekuperacyjne, które pozwalają odzyskiwać ciepło z pomieszczeń dzięki czemu możemy zaoszczędzić nawet około 30% energii wydawanej na ogrzewanie pomieszczenia. Cena wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła waha się od 9 do nawet 20 tysięcy złotych a uzależniona jest stricte od powierzchni użytkowej budynku. W cenę wliczają się zazwyczaj wszystkie usługi ze sprzątaniem po zakończeniu prac włącznie. Taki system jest bardzo istotny i zaleca się jego montaż gdyż pozwala w dłuższej perspektywie czasu na bardzo duże oszczędności. 

Przed zakupem należy bardzo dobrze zastanowić się nad wyborem ekipy montażowej. Dobrze zabudowane i zaizolowane kanały wentylacyjne pozwolą sprawnie działać danemu systemowi przez lata. Jednorazowy wydatek kilkunastu tysięcy złotych sprawi że przez wiele lat nie będziemy musieli interesować się problemem ogrzewania w domu. 

Komu poleca się zastosowanie pomp ciepła?

Jest to rozwiązanie w obecnych czasach dość uniwersalne, które stosuje się na szeroką skale w biznesie jak i w domach prywatnych. Zalecane szczególnie w przypadku nowych domu budowanych od podstaw i projektowanych pod ekologie. Zakładanie takiego systemu do domostw starszego typu ma również sens jednak wiąże się z dodatkowymi problemami natury przebudowy części powierzchni pod nową instalacje. Jest to rozwiązanie które mimo wszystko najlepiej sprawdzi się w przypadku nowych domów, lub powierzchni użytkowych. 

Instalacje tego typu polecane są również małym powierzchniom biurowym, oraz miejscom noclegowym dla ekip budowalnych. Ze względu na swoją mobilność w przeciwieństwie do klasycznych układów grzewczych można je wykorzystywać w szerokim zakresie branż. Podczas zakupu należy brać pod uwagę takie czynniki jak powierzchnia do ogrzania, oraz zakres prac temperaturowych. Jeżeli nie dobierzemy odpowiednio mocnej pompy możemy zdziwić się kiedy nie będzie ona w stanie dogrzać odpowiednio pomieszczenia.

Podsumowanie 

Pompy ciepła to rozwiązanie które pozwala na oszczędności i traktowanie poważnie kwestii ekologicznych w społeczeństwie. Jest to rozwiązanie dla osób prywatnych jak i mniejszych firm. Stanowi znaczący wydatek przy zakupie i montażu jednak potem odciąża osoby z niego korzystające. 

You may also like...