Jaka pościel dla dzieci

Komfort snu jest bardzo ważnym aspektem, na który często nie zwracamy uwagi. W rezultacie źle się wysypiamy i trudno jest nam efektywnie spędzić dzień. Również przyjemność, którą z niego wyciągamy, jest ograniczona przez zmęczenie. Pamiętajmy, że komfort snu to nie tylko długość jego trwania, ale również pozostałe aspekty. Należą do nich m.in. godziny, w których to przebiega oraz warunki otoczenia. W tym artykule rozważymy kwestie komfortu snu w przypadku dziecka.

Młodzi ludzie najczęściej nie zwracają uwagi na ten aspekt, a z nieprzestrzegania kilku kwestii może wynikać późniejsza obniżona koncentracja, nadmierne rozzłoszczenie czy inne negatywne skutki. Jednym z najważniejszych czynników efektywnego snu jest dobór odpowiedniego łóżka (m.in. miękkości materaca i jego wielkości) oraz pościeli. Właśnie ten drugi aspekt będzie dominował w tym artykule. Jaka pościel dla dziecka sprawi, że będzie ono dobrze się wysypiać, a jednocześnie będzie chciało położyć się do łóżka?

Cechy pościeli, które powinny być spełnione niezależnie od wieku

akcesoria-pasmanteryjneNiektóre cechy pościeli powinny być spełnione i nie ma to żadnego związku z wiekiem. Okażą się więc przydatne również dla dzieci. Przede wszystkim kołdra powinna być dobrana do panujących temperatur. Istnieją rozwiązania uniwersalne, które okazują się skutecznie niezależnie od pory roku. Nie należą one jednak do większości i skuteczniejsze okazuje się postawienie na wybór dwóch kołder. Można podawać konkretne grubości, ale jednak w dużej mierze zależy to od temperatur, które panują we wnętrzach, a z tym bywa już różnie. Kolejną kwestią jest zadbanie o odpowiedni materiał pościeli, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza. Jeśli wymiana powietrza będzie na odpowiednim poziomie, dziecko będzie się czuło bardziej komfortowo, a jednocześnie nie będzie się tak bardzo pocić. Niektóre ze sztucznych materiałów charakteryzują się dobrymi właściwościami przepuszczalnymi, ale jednak należą one do mniejszości. Przede wszystkim powinniśmy więc stawiać na materiały naturalne. Tkaniny bawełniane należą do najlepszych w kwestii cyrkulacji powietrza. Kolejny czynnik wyboru, o którym należy powiedzieć, jest kwestia alergii. Dziecko może być w tej kwestii mniej poinformowane i może nie wiedzieć, skąd np. bierze się wysypka. W tej sytuacji tkaniny sztuczne mogą okazać się skuteczne, ale czasem wybór innej naturalnej też będzie efektywny. Pościel powinna być też odpowiednio pielęgnowana. Co należy przez to rozumieć? Przede wszystkim regularne pranie, które będzie prowadziło do uzyskania komfortu. Kolejnym aspektem jest zadbanie o odpowiednie wietrzenie tkanin. Koniecznością jest również regularne zmienianie pościeli.

Polecamy uwadze:

Aspekty, które sprawią, że pościel będzie idealna dla dziecka

Przede wszystkim sam dobór zależy również od wieku dziecka. Aspekty, które są w tym przypadku inne, to choćby wielkość pościeli. Oczywiście powinna ona być zdeterminowana przez wzrost dziecka. Przykładowo jeśli dziecko ma od 5 do 10 lat najczęściej poleca się rozmiar 140×200, przy czym standardem jest 160×200 cm. Poniżej 5 lat najczęściej korzysta się z wymiarów 100×135. Czasem dodatkowo można wybrać kocyk dla dziecka, żeby w razie czego mogło go użyć, jeśli zajdzie taka potrzeba. W przypadku delikatnej dziecięcej skóry jeszcze ważniejsze jest to, żeby zwrócić uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa. Będą one gwarancją zapewnienia odporności choćby na wspomniane wcześniej alergie. W kwestii wypełnienia kołder nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Puchowe mogą wywoływać alergie. Wełniane są przewiewne, a jednocześnie ciepłe. W przypadku dzieci najczęściej wykorzystuje się inne wzory i kolory niż w przypadku dorosłych. Jest to całkowicie naturalne i trudno dawać tutaj jakieś rady, ponieważ zależy to od preferencji dziecka. Ważne, aby pościel była dopełnieniem wystroju wnętrza, a nie elementem kompletnie od niego oderwanym.

Jakość snu to nie tylko pościel

Artykuł dotyczy przede wszystkim doboru pościeli dla dziecka. Nie możemy jednak zapominać, że komfort snu to nie tylko ten element. Optymalna długość snu jest zależna od wieku dziecka. Przykładowo w przypadku wieku od 6 do 13 lat powinno to być 9-11 godzin snu. Długość snu to nie wszystko, ponieważ ważne są również godziny, w których się to odbywa. Jeśli w pokoju będzie jasno, od razu spadnie efektywność. Z tego powodu warto uważać, żeby dziecko nie chodziło spać zbyt późno. Również materac powinien być dobrany ze starannością. Warto zwracać uwagę choćby na jego twardość, materiał czy rozmiar. Najczęściej te wykonane z pianki okazują się skuteczniejsze od sprężynowych. Należy uważać z miękkością materacu, ponieważ jeśli będzie ona zbyt duża, może niekorzystnie wpływać na kręgosłup dziecka. Higiena snu jest zależna również od otoczenia, które nie ma nic wspólnego z tym, co znajduje się na łóżku. Mowa tutaj choćby o odpowiednim wywietrzeniu sypialni przed snem. Nie bez znaczenia jest również zrezygnowanie z używania komputerów i telefonów przed snem. To sprawia, że automatycznie komfort snu zostanie podniesiona. Dzieci (dorośli zresztą też) nie powinny jeść na krótko przez położeniem się do łóżka.

You may also like...