Domy drewniane – inwestycja w nasz komfort

Przewaga domów drewnianych nad murowanymi

Dzisiejszych czasach budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl opłaca się znacznie bardziej, niż budowa domów murowanych. Ludzie uciekają z miast, ponieważ jest w nich za duży gwar i hałas. Ponadto, zakup nieruchomości może okazać się bardzo dobrą inwestycją na przyszłość. Wyobraźmy sobie sytuację: zyskaliśmy pewną ilość gotówki i chcemy w jakiś sposób ją spożytkować. Kupujemy działkę rolną, a następnie ją odrolniamy.  Wymaga to od nas pewnej znajomości przepisów i wykonania pewnej dokumentacji. Nie jest to jednak takie skomplikowane. Drewniane domy mogą okazać się fantastycznym rozwiązaniem, kiedy nie mamy dużo pieniędzy, a chcemy mieć własne cztery kąty. Wbrew pozorom, drewno jest bardzo wytrzymałe, a dobrze konserwowane będzie nam służyć przez długie dziesięciolecia. Wybudowanie takowego jest nawet o dwadzieścia procent tańsze od wybudowania murowanego. Dodatkowo, domy drewniane mają to do siebie, że powstają bardzo szybko. Podczas gdy dom murowany może być budowany przez rok, jego drewnianemu odpowiednikowi zajmie miesiąc do tego, żeby stanąć na nogi.

Wykupienie działki, a następnie postawienie na niej domu drewnianego sprawi, że będziemy bogatsi o nową nieruchomość. Ponieważ na rynku ciągle rosną ceny domów, będziemy mogli jeszcze zarobić. Ponadto, jest to fantastyczna inwestycja dla naszej rodziny. Pewnego dnia domu mogą potrzebować nasze dzieci lub wnuki. Gwar miasta nie wszystkim służy, toteż będą chcieli wyprowadzić się na wieś. Musimy jednak przyjrzeć się infrastrukturze. Jeśli już kupujemy działkę zadbajmy o to, aby była w pobliżu sklepu, szkoły, ośrodka zdrowia lub innych miejsc które uznamy za ważne. Wracając jednak do domów drewnianych: są one wyjściem niezwykle ekologicznym. Przedstawiciele Lasów Państwowych wprost mówią o tym że jest to rozwiązanie bardzo przyjazne naturze. Dlaczego? Ostatecznie nie powinno zależeć im na tym, żeby ludzie wycinali więcej drzew. Kontrolowana wycinka pozwala jednak na to, abyśmy mogli mieszkać w komfortowych i ciepłych domach. Domy drewniane są bardziej ekologiczne dlatego, że odpady które zostają po ich budowie, szybko się rozkładają.

Dlaczego dom drewniany?

Domy drewniane szczególną popularnością cieszą się w USA i Kanadzie. Mieszkańcy tamtych miejsc doskonale wiedzą, że wybudowanie takiej nieruchomości pozwoli im na pewną mobilność. Jak? To proste. Drewniany dom nie kosztuje zbyt wiele, toteż nie ma żalu w opuszczeniu go. W ten sposób Amerykanie na okrągło sprzedają i kupują nowe drewniane domy. Co prawda takie podejście nie wygląda zbyt rozsądnie w ich przypadku, jeśli przyjrzymy się wszystkim tornadom, jakie przetaczają się przez Amerykę Północną. Na szczęście w Polsce nie ma aż tak szalonych anomalii pogodowych. Z tego też powodu budowa domu drewnianego wydaje się nie tylko racjonalną opcją, ale również objawem perspektywicznego myślenia. Domy drewniane są zdecydowanie tańsze. Możemy na nich bardzo zaoszczędzić nawet wtedy, gdy zdecydujemy się na materiały lepszej jakości, z dobrego, wysuszonego drewna. Dobra jego konserwacja sprawi, że będzie on stał latami.

Przyjrzyjmy się zresztą temu, jak to wyglądało w przeszłości. Co prawda wielmożni stawiali sobie zamki, pałace i twierdze, ale biedota również musiała jakoś żyć i z tego względu na wsi stawały domy z drewna. Teraz kojarzy się nam to ze średniowieczem lub życiem na Ukrainie, ale wtedy była to bardzo oszczędna, dobra inwestycja. Takie domy potrafiły stać nawet przez setki lat, a jedyne, co mogło je niepokoić, to napady bandytów, którzy ochoczo podpalali takie chaty. Jednak nawet najlepszy gospodarz wiedział, że bardziej opłaca mu się postawić dom drewniany.

Domy drewniane – formalności

Oczywiście żeby taki domek stanął na naszej działce, musimy zająć się niezbędną dokumentacją, sporządzić wszelkie plany, uzyskać różnego rodzaju zgody. Dla przykładu, nie możemy się z działki pozbyć żadnego drzewa, dopóki nie uzyskamy na to pozwolenia urzędu gminy. Ludzie, którzy postanowili zaryzykować, mieli raczej nieprzyjemne spotkania z władzami. Nikt nie chce spotkać takich nieprzyjemności.

Wybranie dobrej firmy (np. domy szkieletowe Szczecin https://domyhbe.pl/pl/kontakt), która postawi nam domy drewniane, nie należy do trudności. Przede wszystkim musimy zaufać mediom społecznościowym i zawsze sprawdzać opinie, jaką mają dani budowlańcy. Oczywiście w takiej sytuacji przyda nam się pewne sito sceptycyzmu – nie powinniśmy bowiem ufać wszystkiemu, co przeczytamy w Internecie. Gdy spotkamy same negatywne historie, nie powinniśmy jednak bezrefleksyjnie przytakiwać na wszystkie słowa pracowników firmy, którą wynajęliśmy w celu budowy domów drewnianych.

Ważne jest to, żebyśmy postępowali w zgodzie ze sobą. Pamiętajmy, że domy drewniane są przyszłością, ponieważ na rynku zaczną się zdecydowanie bardziej opłacać. Teraz nie ma do nich zbyt wielkiej konkurencji, ale z czasem ludzie zaczną się wzajemnie wygryzać. Pojawią się coraz atrakcyjniejsze oferty, kiedy inni przekonają się do tego, że dobry dom drewniany może swobodnie konkurować z murowanym. Musimy po prostu dbać o jego konserwację, pamiętać o tym, by wszystkie względy bezpieczeństwa były dochowane… i możemy mieszkać!

You may also like...