Kto wykonuje badania geotechniczne i w jakim celu są one stosowane?

Po zakupieniu działki chcielibyśmy myśleć już o kolejnych etapach budowy domu. Niestety, zanim rzeczywiście będziemy mogli przystąpić do dalszych prac, spotkamy się z wieloma problemami, które dotyczą spełnienia wymogów formalnych. Właśnie sama działka również jest objęta pewnymi wymaganiami, nad którymi musimy się zastanowić, żeby móc sprawnie zabrać się za rozpoczęcie pracy przy fundamentach. Przede wszystkim musimy zdobyć pozwolenie na budowę, natomiast żeby je dostać, najpierw na naszej działce muszą być wykonane badania geotechniczne. Czym one są? Kto zajmuje się ich wykonywaniem? W artykule będzie można znaleźć odpowiedź na te pytania.

Badania geotechniczne – do czego są nam potrzebne?

Łatwiej sobie wyobrazić bardziej skomplikowane elementy jakiegoś procesu, gdy znamy podstawy, które za nim stoją. Zaczniemy od tego, czym w ogóle są badania geotechniczne i dlaczego są one dla nas (jako osób, które chcą wybudować własny dom) tak ważne. Celem badań geologicznych jest uzyskanie informacji na temat gruntu, na którym w przyszłości będzie usadowiony budynek. Określenie parametrów ziem występujących na działce pozwala określić czy w ogóle można na nich budować, a jeśli tak, to w jaki sposób to przeprowadzić, żeby otrzymać trwałą konstrukcję. Załóżmy, że możemy budować dom, ale nie wiemy, na jakim gruncie się to odbywa. W takiej sytuacji przede wszystkim może dojść do zapadania się fundamentów. To z kolei znacząco skróci żywotność budynku. Może dojść do pękania ścian, a jednocześnie nie będzie łatwego sposobu, żeby wyeliminować przyczynę tej katastrofy.

Jakie informacje są uzyskiwane z badania gruntu?

Warto odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule tego akapitu. Badanie gruntu pod budowę pozwala określić typ gruntu, który znajduje się na działce, jak wygląda zmienność tych typów wraz z głębokością oraz na jakim poziomie znajdują się wody gruntowe (wraz z ich wahaniami). Są to bezpośrednie informacje, na podstawie których można wnioskować kwestie, które są niezwykle wartościowe z punktu widzenia inwestora. Przede wszystkim badania geotechniczne pozwalają określić jakie na danym terenie istnieją warunki do tego, żeby postawić na nim budynek zgodnie ze standardami budowlanymi. Jednocześnie możemy dostać informację, że jest to możliwe, ale trzeba dobrać specjalny typ fundamentowania. Takie rozwiązanie sprawi, że nasz dom będzie trwalej przylegał do gruntu i dłużej nie będziemy mieć problemów z zapadaniem się fundamentów.

Zobacz koniecznie:

Jak wygląda badanie geotechniczne?

Warto wspomnieć o tym, jak w ogóle wygląda badanie geologiczne. Polega ono na wykonaniu co najmniej 3 odwiertów geologicznych. Oczywiście jeśli będzie ich więcej, to uzyskana informacja będzie bardziej wiarygodna (co nie zmienia faktu, że specjaliści są w stanie określić czy 3 odwierty geologiczne to wystarczająca ilość). Jak daleko powinny one sięgać? To zależy od planowanego ułożenia fundamentów. Dokładnie opisując, konieczne jest, żeby sięgały one 2 m poniżej dołu fundamentów. Najczęściej są one lokalizowane na rogach przyszłego budynku. Najczęściej odwierty powinny mieć około 3 m, a jeśli dom będzie podpiwniczony, to około 6 m.

Kto wykonuje badania geotechniczne?

badania-geologiczne-SzczecinEkspertyzy budowlane wykonywane są przez firmy geologiczne. Najlepiej jest wybierać geotechników, którzy zajmują się tym od wielu lat i mają na koncie dużą ilość projektów zakończonych powodzeniem. Wydobycie próbek z odwiertów to tylko wierzchołek góry lodowej, ponieważ późniejsza analiza próbek nie jest zadaniem łatwym i wymaga dużej precyzji. Jednocześnie rezultat jest wartościowy, ponieważ opinia geotechniczna jest obowiązkowa, żeby uzyskać pozwolenie na budowę (chociaż tak naprawdę powinien to oceniać architekt, ale nie jest to w pełni precyzyjne). Natomiast nawet bez tej kwestii praca firmy geologicznej jest wartościowa. Warto dodać, że badania mogą być wykonywane zarówno przez geotechnika, jak i geologa (w przypadku I i II kategorii geotechnicznej, a ta obejmuje znaczącą większość inwestycji dokonywanych przez osoby prywatne). III kategoria wymaga już wyłącznie opinii geotechnika. Dotyczy ona jednak przede wszystkim budynków wielokondygnacyjnych (głównie wieżowców) lub budynków, które będą powstawały w terenie miejskim. Wyjątkiem są wyjątkowo niestabilne warunki gruntowe, ale należą one do rzadkości. Zadaniem firmy geologicznej jest w pierwszej fazie stworzenie profilu geologicznego. Po pierwsze prezentuje on informację, ile warstw znajduje się poniżej wierzchniej warstwy gruntu. Po drugie określone jest, jakie są to rodzaje. Po trzecie zawiera on informację odnośnie parametrów, które są ważne z punktu widzenia przyszłej konstrukcji. Czasem dodatkowo wykonywane jest sondowanie. Analiza próbek geologicznych daje wreszcie informacje, które służą do stworzenia diagnozy. Geotechnik może również wskazać pewne dodatkowe elementy, które powinny zostać uwzględnione przez architekta. Dotyczy to przede wszystkim kwestii fundamentowania, ponieważ w niektórych sytuacjach trzeba je usadowić głębiej lub skorzystać z dodatkowych elementów, które sprawią, że dom będzie stabilniejszy.

You may also like...