Jak suszyć papryczki habanero?

Wiele osób uwielbia ostrą paprykę, ale czasami trudno jest znaleźć odmianę, która zaspokoi potrzeby takiego smaku. Biorąc to pod uwagę, warto wybrać  paprykę Habanero, która uważana jest za najostrzejszą ze wszystkich odmian. Miejscem narodzin odmiany Habanero jest Meksyk, papryczkę wyróżnia ciekawy cytrusowy smak przełamujący ostrość oraz zawartość wielu witamin, żelaza, wapnia. Istnieje wiele sposobów przechowywania papryki, może być marynowana, przechowywana w oleju. Jednak suszenie jest jedną z najłatwiejszych metod przygotowania Habanero do zimy, pozwala zachować wszystkie składniki odżywcze.

Jak suszyć papryczki habanero: dobór surowców i przygotowanie?

Papryczki habanero można zbierać do suszenia na każdym etapie dojrzewania, nawet bezpośrednio po uformowaniu strąków, pamiętając, że dojrzałe owoce zawierają dużo kapsaicyny, która jest odpowiedzialna za ostrość. Do suszenia nadają się tylko całe owoce, bez oznak zgnilizny lub pleśni. Powinny mieć jednolity odcień bez plam i uszkodzeń mechanicznych. Nawet najmniejsze zmiany na strąkach wpłyną negatywnie na smak i zapach.

Przygotowanie papryczki Habanero do suszenia

Strąki myje się pod bieżącą wodą, układa na papierze lub zwykłych ręcznikach. W razie potrzeby wytrzeć nadmiar wody ręcznikami papierowymi. Strąki umieszcza się w kartonowych lub drewnianych skrzynkach i umieszcza w ciepłym miejscu na 1-2 dni. Pomieszczenie powinno być dobrze wentylowane i ciemne, ponieważ korzystne substancje zawarte w habanero rozkładane są przez promieniowanie ultrafioletowe. Wszystkie prace z tak ostrą papryką należy wykonywać w gumowych rękawiczkach, ponieważ zawarte w niej substancje są głęboko wchłaniane przez skórę i trudne do zmycia.

Nie można pocierać oczu, twarzy ani błon śluzowych, ponieważ papryczka jest wyjątkowo ostra. Po skończonej pracy należy umyć ręce kilkakrotnie ciepłą wodą z mydłem. Można suszyć paprykę w całości lub posiekaną. Cała jej ostrość jest skoncentrowana w ziarnach. Jeśli ktoś chce zmniejszyć ostrość, może odciąć łodygę, podzielić strąk wzdłuż, usunąć zawartość nożem lub łyżką. Pokroić kawałki na cienkie paski (0,3-0,5 mm) w poprzek lub w kostkę, po czym kilkakrotnie umyć deskę, nóż oraz inny sprzęt ciepłą wodą z detergentem.

Zobacz również:

Sposoby suszenia papryczki habanero

Na świeżym powietrzu – czas schnięcia: 9-21 dni. Pierwsza metoda. Suszenie na nitce należy do klasycznych metod suszenia całej papryki habanero. Należy umieścić owoce na żyłce lub nylonowej nici za pomocą dużej igły w odległości 1-2 centymetrów od siebie. Zawiesić papryczki w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, trzeba uważać, aby nie dotykały do siebie, ponieważ mogą zacząć gnić. Paprykę można suszyć na zewnątrz pod zadaszeniem, na balkonie lub na strychu otwierając wywietrzniki i lukarny.

Zobacz koniecznie:

Suszenie papryczki habanero na papierze

Druga metoda jest odpowiednia tylko dla posiekane papryczki i trzeba do tego celu wykorzystać tace wyłożone papierem. Ułożyć paprykę w jednej warstwie, aby kawałki się nie stykały. Ustawiać tacki w dobrze wentylowanym miejscu lub na zewnątrz. Niektórzy suszą paprykę na słońcu, koncentrując się na jej ostrości. Jednak oprócz kapsaicyny, która nie boi się promieniowania ultrafioletowego, zawiera inne substancje niszczone przez światło. Dlatego należy przeprowadzać suszenie w cieniu, codziennie zmieniać papier i przekładać papryczki.

Suszenie papryczek habanero w piekarniku

Można suszyć paprykę habanero w piekarniku gazowym lub elektrycznym. Zebrane strąki należy umyć i wysuszyć. Niektórzy tną strąki wzdłuż na połówki lub ćwiartki, inni suszą je w całości. Przygotowaną paprykę należy układać jednowarstwowo na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 50 ° C, pozostawiając lekko uchylone drzwiczki. Dzięki tej wentylacji papryka nie piecze się, ale wysycha. Po 2 godzinach wyłączyć piekarnik, odwróć kawałki na drugą stronę. Po wystudzeniu piekarnika, ponownie go rozgrzać do 70 ° C i suszyć, obracając paprykę, co 30 minut, dzięki temu ususzy się równomiernie ze wszystkich stron. Po zakończeniu tego etapu trzeba pozostawić papryczki do całkowitego ostygnięcia. Dosuszyć na powietrzu przez 12-24 godziny.

Suszenie papryczki habanero w suszarce elektrycznej

Suszenie warzyw w suszarce jest bardzo wygodne i zajmie to około 12 godzin, trzeba przekładać papryczki od czasu do czasu. Cała papryka może przykleić się do kratek urządzenia, dlatego zaleca się przycięcie siatki nylonowej pod względem rozmiaru i kształtu oraz ułożenie na niej strąków tak, aby się nie stykały. Grubo posiekaną paprykę włożyć do suszarki zewnętrzną stroną do dołu, a do suszarki do góry. Ustawić temperaturę (70-100 ° C). Takie urządzenia odparowują wilgoć do otoczenia, dlatego lepiej umieścić je w dobrze wentylowanych pomieszczeniach. Suszarkę można wynieść na balkon lub na zewnątrz pod zadaszenie.

Wskazówki

Suszona papryka nie toleruje wilgoci, dlatego należy ją przechowywać w płóciennym woreczku, papierowej torbie, pudełku z kory brzozowej, a także w szklanych słoikach przykrytych gazą. Papryki habanero na sznurku można zostawić w kuchni do dekoracji i późniejszego wykorzystania. Suszoną paprykę można zmielić na proszek w robocie kuchennym lub młynku do kawy lub w moździerzu, następnie przełożyć do suchego, szczelnego pojemnika.

You may also like...