Czym są dyski SSD?

Dynamicznie rozwijająca się technologia sprawia, że użytkownicy komputerów i maszyn elektronicznych przetwarzając coraz większe ilości danych. Ponadto sposoby wykorzystania komputerów i modułów komputerowych są tak zróżnicowane, że producenci sprzętu muszą dostosowywać komputery do pracy w każdych warunkach. Dyski SSD są odpowiedzią na wymagania użytkowników związane z wprowadzeniem na rynek rodzaju trwałej pamięci, która będzie szybka, niezawodna i będzie pracować w każdych warunkach.

Technologia, którą wykorzystują dyski SSD powstała w czasach, gdy projektowano pierwsze komputery. Funkcjonowała ona jednak wtedy w zupełnie innej formie niż teraz, a dynamiczny rozwój dysków SSD przyniosły dopiero lata dziewięćdziesiąte i pierwsze dwie dekady obecnego tysiąclecia. Było to spowodowane między innymi bardzo dużym wzrostem zapotrzebowania na technologię zapisywania plików na stałe, tak by można było wykorzystać urządzenie w różnych warunkach. Dotyczy to wielu aspektów. Najważniejszym z nich jest możliwość wykorzystywania dysku w urządzeniach, maszynach i komputerach mobilnych. Aktualnie większość maszyn przemysłowych dysponuje jakąś formą modułu sterującego, który wymaga dysku twardego. Dyski SSD świetnie odnalazły się w takim zastosowaniu. To samo dotyczy laptopów i tabletów, które charakteryzują się specyficznym rodzajem wykorzystywania. Dyski SSD ze względu na swoją budowę techniczną wyparły z użycia klasyczne dyski optyczne. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dyski SSD oferują o wiele szybszą pracę, co również poszerza spektrum ich zastosowań o komputery specjalistyczne lub dedykowane moduły sterujące wymagające bardzo szybkiego odczytu i zapisu danych.

Jak działa dysk SSD?

Działanie dysków w wersji solid-state drive, czyli SSD opiera się o pamięć flash. Jest to rozwiązanie bazujące na technologiach znanych z pamięci EEPROM. Pamięć tego typu uzyskuje dostęp do danych za pomocą stronicowania pamięci. Dzięki wykorzystaniu technologii komórek wielostanowych pamięć tego rodzaju działa o wiele szybciej. Zapis i odczyt danych odbywają się jednocześnie w poszczególnych strukturach, które są wielokrotnością słowa maszynowego, czyli bajtu. Warunkuje to, że dyski SSD nie posiadają żadnych ruchomych elementów, co czyni je zupełnie inną konstrukcją od klasycznych dysków optycznych. Stąd wynika także główna różnica pomiędzy tego typu dyskami, a dyskami HDD. Dzięki temu, że w dyskach SSD nie ma żadnych ruchomych części, są one całkowicie odporne na wstrząsy mechaniczne, uderzenia lub pracę w czasie ruchu. Wpływa to bezpośrednio na to, że dyski cyfrowe zaczęły być powszechnie używanie w urządzeniach mobilnych, takich jak tablety, laptopy lub smartfony. Także moduły sterujące w maszynach przemysłowych skorzystały z tego rozwiązania, gdyż w takich zastosowaniach najistotniejsza jest niezawodność, którą dyski SSD są w stanie zagwarantować.

Ponadto dyski tego typu są w stanie pracować w niemal dowolnych temperaturach. Klasyczne dyski wykorzystywane w komputerach nie są w stanie pracować w temperaturze poniżej -25 C, jednak są specjalne wersje dysków bazujących na technologii NAND SLC (flash), które świetnie radzą sobie w temperaturze nawet około -40 C. Pozwala to na wykorzystanie tych dysków tam, gdzie klasyczne dyski optyczne nie mogłyby prawidłowo pracować. Dlatego też pamięć cyfrowa znalazła powszechne zastosowanie w miejscach, takich jak moduły maszyn pracujących na zewnątrz lub w sterownikach montowanych w skrzynkach instalowanych poza budynkami.

Dyski SSD w specjalistycznych zastosowaniach

Specyficzna budowa pamięci cyfrowych, która zdecydowanie odróżnia je od dysków optycznych. sprawia że oferują one o wiele szybszą prędkość odczytu, a także zapisu danych. Sprawia to, że dyski SSD znalazły swoje zastosowanie w profesjonalnych urządzeniach służących do wyspecjalizowanej pracy, która bazuje na przetwarzaniu dużych ilości danych. Mogą to być klasyczne dane, właściwe dla stacji roboczych operujących na wpisach do rejestrów, lub komputery i stacje robocze przeznaczone do obróbki multimediów, takich jak muzyka, filmy lub zdjęcia. Szybkie dyski SSD są podstawowym wyposażeniem grafików komputerowych, którzy pracują w technologii 3D lub zajmują się profesjonalną obróbką filmów i animacji. Dyski SSD oferują około kilkudziesięciokrotnie szybszą prędkość odczytu danych, co jest ich największą zaletą w codziennej pracy stacjonarnej. Specyfika dysków cyfrowych sprawia jednak, że dyski te są o wiele mniej trwałe i mają krótszy czas użytkowania w kontekście ilości cykli zapisz-usuń. Oznacza to, że tego rodzaju dyski nie są polecane tam, gdzie chce się zachować dużą ilość danych przez długi czas lub bardzo często skasować zapis i uzupełniać dysk o nowe dane. Stopień zużywania się poszczególnych komórek dysków tego typu nie jest jednak aż tak szybki, aby istotnie wpływało to na możliwości używania dysków w warunkach domowych. Ma to głównie znaczenie w użytku typowo komercyjnym, gdzie dyski pracują po kilkanaście godzin na dobę lub są wykorzystywane do takiego zastosowania, jak obsługa systemów monitoringu.

You may also like...