Czym są dyski SSD?

Dynamicznie rozwijająca się technologia sprawia, że użytkownicy komputerów i maszyn elektronicznych przetwarzając coraz większe ilości danych. Ponadto sposoby wykorzystania komputerów i modułów komputerowych są tak zróżnicowane, że producenci sprzętu muszą dostosowywać komputery do pracy w każdych warunkach. Dyski SSD są odpowiedzią na wymagania użytkowników związane z wprowadzeniem na rynek rodzaju trwałej pamięci, która będzie szybka, niezawodna i będzie pracować w każdych warunkach.

Technologia, którą wykorzystują dyski SSD powstała w czasach, gdy projektowano pierwsze komputery. Funkcjonowała ona jednak wtedy w zupełnie innej formie niż teraz, a dynamiczny rozwój dysków SSD przyniosły dopiero lata dziewięćdziesiąte i pierwsze dwie dekady obecnego tysiąclecia. Było to spowodowane między innymi bardzo dużym wzrostem zapotrzebowania na technologię zapisywania plików na stałe, tak by można było wykorzystać urządzenie w różnych warunkach. Dotyczy to wielu aspektów. Najważniejszym z nich jest możliwość wykorzystywania dysku w urządzeniach, maszynach i komputerach mobilnych. Aktualnie większość maszyn przemysłowych dysponuje jakąś formą modułu sterującego, który wymaga dysku twardego. Dyski SSD świetnie odnalazły się w takim zastosowaniu. To samo dotyczy laptopów i tabletów, które charakteryzują się specyficznym rodzajem wykorzystywania. Dyski SSD ze względu na swoją budowę techniczną wyparły z użycia klasyczne dyski optyczne. Nie bez znaczenia pozostaje także fakt, że dyski SSD oferują o wiele szybszą pracę, co również poszerza spektrum ich zastosowań o komputery specjalistyczne lub dedykowane moduły sterujące wymagające bardzo szybkiego odczytu i zapisu danych.

Jak działa dysk SSD?

Działanie dysków w wersji solid-state drive, czyli SSD opiera się o pamięć flash. Jest to rozwiązanie bazujące na technologiach znanych z pamięci EEPROM. Pamięć tego typu uzyskuje dostęp do danych za pomocą stronicowania pamięci. Dzięki wykorzystaniu technologii komórek wielostanowych pamięć tego rodzaju działa o wiele szybciej. Zapis i odczyt danych odbywają się jednocześnie w poszczególnych strukturach, które są wielokrotnością słowa maszynowego, czyli bajtu. Warunkuje to, że dyski SSD https://vobis.pl/dyski-ssd-1tb nie posiadają żadnych ruchomych elementów, co czyni je zupełnie inną konstrukcją od klasycznych dysków optycznych. Stąd wynika także główna różnica pomiędzy tego typu dyskami, a dyskami HDD. Dzięki temu, że w dyskach SSD nie ma żadnych ruchomych części, są one całkowicie odporne na wstrząsy mechaniczne, uderzenia lub pracę w czasie ruchu. Wpływa to bezpośrednio na to, że dyski cyfrowe zaczęły być powszechnie używanie w urządzeniach mobilnych, takich jak tablety, laptopy lub smartfony. Także moduły sterujące w maszynach przemysłowych skorzystały z tego rozwiązania, gdyż w takich zastosowaniach najistotniejsza jest niezawodność, którą dyski SSD są w stanie zagwarantować. 

Ponadto dyski tego typu są w stanie pracować w niemal dowolnych temperaturach. Klasyczne dyski wykorzystywane w komputerach nie są w stanie pracować w temperaturze poniżej -25 C, jednak są specjalne wersje dysków bazujących na technologii NAND SLC (flash), które świetnie radzą sobie w temperaturze nawet około -40 C. Pozwala to na wykorzystanie tych dysków tam, gdzie klasyczne dyski optyczne nie mogłyby prawidłowo pracować. Dlatego też pamięć cyfrowa znalazła powszechne zastosowanie w miejscach, takich jak moduły maszyn pracujących na zewnątrz lub w sterownikach montowanych w skrzynkach instalowanych poza budynkami. 

Dyski SSD w specjalistycznych zastosowaniach

Specyficzna budowa pamięci cyfrowych, która zdecydowanie odróżnia je od dysków optycznych. sprawia że oferują one o wiele szybszą prędkość odczytu, a także zapisu danych. Sprawia to, że dyski SSD znalazły swoje zastosowanie w profesjonalnych urządzeniach służących do wyspecjalizowanej pracy, która bazuje na przetwarzaniu dużych ilości danych. Mogą to być klasyczne dane, właściwe dla stacji roboczych operujących na wpisach do rejestrów, lub komputery i stacje robocze przeznaczone do obróbki multimediów, takich jak muzyka, filmy lub zdjęcia. Szybkie dyski SSD są podstawowym wyposażeniem grafików komputerowych, którzy pracują w technologii 3D lub zajmują się profesjonalną obróbką filmów i animacji. Dyski SSD https://vobis.pl/dyski-ssd-intel oferują około kilkudziesięciokrotnie szybszą prędkość odczytu danych, co jest ich największą zaletą w codziennej pracy stacjonarnej. Specyfika dysków cyfrowych sprawia jednak, że dyski te są o wiele mniej trwałe i mają krótszy czas użytkowania w kontekście ilości cykli zapisz-usuń. Oznacza to, że tego rodzaju dyski nie są polecane tam, gdzie chce się zachować dużą ilość danych przez długi czas lub bardzo często skasować zapis i uzupełniać dysk o nowe dane. Stopień zużywania się poszczególnych komórek dysków tego typu nie jest jednak aż tak szybki, aby istotnie wpływało to na możliwości używania dysków w warunkach domowych. Ma to głównie znaczenie w użytku typowo komercyjnym, gdzie dyski pracują po kilkanaście godzin na dobę lub są wykorzystywane do takiego zastosowania, jak obsługa systemów monitoringu.

You may also like...