Przewaga domów drewnianych nad murowanymi Dzisiejszych czasach budowa domów drewnianych https://domyhbe.pl/pl opłaca się znacznie bardziej,…
Domy spokojnej starości
Domy spokojnej starości – w krajach rozwiniętych ludzie żyją coraz dłużej i dłużej też cieszą się zdrowiem. Jednocześnie nieobce są choroby jak demencja starcza, czy Alzheimer, które znacznie obniżają jakość takiego życia. Na zachodzie bardzo popularne są domy dla seniorów , w których to starsi przy pomocy lekarzy, pielęgniarek i wykwalifikowanego personelu w szczęściu przeżywają swoją starość. Niestety w naszym kraju często takie miejsca kojarzone są z samotnością, z bardzo złym stanem zdrowia i opuszczeniem przez rodzinę. Skąd takie stereotypy, jak je zmienić, czy starość można przeżywać radośnie?
Wesołe jest życie staruszka

Domy spokojnej starości
Już kilkadziesiąt lat temu Kabaret Starszych Panów śpiewał o radosnym życiu seniora. I coraz więcej starszych osób jest żywym przykładem, że szczęście nie jest zarezerwowane tylko dla osób młodych. Społeczeństwo się starzeje i coraz częściej dostrzegamy problemy osób w podeszłym wieku. Choć wiek ten ma swoje minusy, jak liczne choroby, niskie świadczenia emerytalne, to jednak wielu seniorów udowadnia, że można żyć pełnią życia. Wcześniej w filmach czy przestrzeni kulturalnej brakowało osób po 60-tce czy 70-tce. Dzisiaj coraz częściej pisze się doskonałe role dla seniorów, a wybitni twórcy nie przechodzą na emeryturę tylko nieustannie tworzą wybitne dzieła. Zmiany również możemy zauważyć we własnym środowisku. Seniorzy zapisują się do uniwersytetów trzeciego wieku, zrzeszają się w klubach i biorą czynny udział w lokalnych społecznościach.
Dzięki zupełnie innemu postrzeganiu starości, odstygmatyzowujemy również domy dla seniorów. W niczym nie przypominają one smutnych miejsc, w których ubezwłasnowolnieni staruszkowie czekają na własną śmierć. To szkodliwy mit, który budzi lęk zarówno w seniorach i jak w rodzinie, która nie chce umieścić starszej osoby w takim miejscu. A domy dla seniorów są obecnie bardzo nowoczesnymi placówkami, w których panuje pełna swoboda, seniorzy mają zapewnioną stałą opiekę medyczną, ale również bogatą rozrywkę.
Swobodne życie seniora
Życie w ośrodkach dla seniorów w naszym kraju coraz bardziej przypomina to, co kojarzymy z amerykańskich komedii. Dom dla seniorów może przybrać różną formę, ale najczęściej stawia się na pełną swobodę podopiecznych. Seniorom zapewnia się stałą opiekę medyczną, lekarzy czy pielęgniarki, którzy przybędą z pomocą w razie jakiejś alarmującej sytuacji. Jednocześnie starsza osoba ma samodzielny pokój, często z aneksem i łazienką, co pozwala jej prowadzić normalne życie jak dotychczas. Do tego w sąsiedztwie znajdzie mnóstwo osób, z którymi będzie mogła miło spędzić czas. Wiele domów dla seniorów jest również całkowicie otwartych, nie ma żadnego problemu, żeby podopieczny opuścił ośrodek.
Tak wygląda oczywiście życie osób zdrowych, inaczej jest w przypadku seniorów, którzy mają zaawansowaną demencję, chorobę Alzheimera, czy inne dolegliwości, które utrudniają mu normalne życie na co dzień. W takiej sytuacji wiadomo oczywiście, że podopieczny jest pod stałą obserwacją. W każdym momencie taka osoba może zwyczajnie zrobić sobie krzywdę i właśnie to najczęściej decyduje o umieszczeniu seniora w ośrodku. Otrzymuje on opiekę 24 godziny na dobę. Codzienna praca z lekarzami i rehabilitantami pozwala również na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Często dzięki ćwiczeniom jest on w stanie dłużej zachować sprawność umysłu.
Atrakcje dnia codziennego
Coraz częściej sami seniorzy decydują się na zamieszkanie w domu dla seniorów. Nie czują się oni bezpiecznie w swoim domu, chcą być stałą pod opieką. Jednocześnie nie chcą być zależni od dzieci, dlatego wybierają taką formę opieki. Dzięki temu cały czas są niezależni i decydują o sobie, ale zawsze ktoś czuwa nad ich stanem. Przeprowadzka do takiego ośrodka oznacza też stały kontakt z osobami w swoim wieku i możliwością miłego spędzania wspólnie czasu. Seniorzy mają do dyspozycji świetlicę, w której mogą spędzać czas na oglądaniu telewizji, rozmowach, grach w karty czy np. szydełkowaniu. Wiele domów dla seniorów dba również o inne atrakcje dla swoich podopiecznych. Seniorzy mają np. możliwość nauki tańca, co dla wielu jest powrotem do lat młodzieńczych i dawnej sprawności. Późniejsze umiejętności można wykorzystać na odbywających się czasami dancingach.
Oprócz opieki medycznej w takich ośrodkach najważniejsza jest aktywność seniorów. To ona sprawia, że dłużej pozostają w świetnej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej, są głodni życia i chętnie podejmują nowe wyzwania. Wielu z nich decyduje się również na spełnianie nigdy niezrealizowanych marzeń, bo przecież nie ma żadnych przeszkód, żeby seniorzy uczyli się języków, podróżowali czy uprawiali nawet ekstremalne sporty. To przede wszystkim my w swoich głowach musimy odczarować obraz seniora – staruszka z kotem, wnukami dziergającego na drutach. Sami naszym babciom czy dziadkom serwujemy takie życie, strofując żeby się nie przemęczali i uważali na siebie. A przecież w życiu nie chodzi o to, żeby pół życia spędzać w kolejce do lekarza czy narzekaniu na wszystko, seniorzy mają prawo do szczęścia.