Domy spokojnej starości

Domy spokojnej starości – w krajach rozwiniętych ludzie żyją coraz dłużej i dłużej też cieszą się zdrowiem. Jednocześnie nieobce są choroby jak demencja starcza, czy Alzheimer, które znacznie obniżają jakość takiego życia. Na zachodzie bardzo popularne są domy dla seniorów , w których to starsi przy pomocy lekarzy, pielęgniarek i wykwalifikowanego personelu w szczęściu przeżywają swoją starość. Niestety w naszym kraju często takie miejsca kojarzone są z samotnością, z bardzo złym stanem zdrowia i opuszczeniem przez rodzinę. Skąd takie stereotypy, jak je zmienić, czy starość można przeżywać radośnie?

Wesołe jest życie staruszka

Domy spokojnej starości

Domy spokojnej starości

Już kilkadziesiąt lat temu Kabaret Starszych Panów śpiewał o radosnym życiu seniora. I coraz więcej starszych osób jest żywym przykładem, że szczęście nie jest zarezerwowane tylko dla osób młodych. Społeczeństwo się starzeje i coraz częściej dostrzegamy problemy osób w podeszłym wieku. Choć wiek ten ma swoje minusy, jak liczne choroby, niskie świadczenia emerytalne, to jednak wielu seniorów udowadnia, że można żyć pełnią życia. Wcześniej w filmach czy przestrzeni kulturalnej brakowało osób po 60-tce czy 70-tce. Dzisiaj coraz częściej pisze się doskonałe role dla seniorów, a wybitni twórcy nie przechodzą na emeryturę tylko nieustannie tworzą wybitne dzieła. Zmiany również możemy zauważyć we własnym środowisku. Seniorzy zapisują się do uniwersytetów trzeciego wieku, zrzeszają się w klubach i biorą czynny udział w lokalnych społecznościach.

Dzięki zupełnie innemu postrzeganiu starości, odstygmatyzowujemy również domy dla seniorów. W niczym nie przypominają one smutnych miejsc, w których ubezwłasnowolnieni staruszkowie czekają na własną śmierć. To szkodliwy mit, który budzi lęk zarówno w seniorach i jak w rodzinie, która nie chce umieścić starszej osoby w takim miejscu. A domy dla seniorów są obecnie bardzo nowoczesnymi placówkami, w których panuje pełna swoboda, seniorzy mają zapewnioną stałą opiekę medyczną, ale również bogatą rozrywkę.

Swobodne życie seniora

Życie w ośrodkach dla seniorów w naszym kraju coraz bardziej przypomina to, co kojarzymy z amerykańskich komedii. Dom dla seniorów może przybrać różną formę, ale najczęściej stawia się na pełną swobodę podopiecznych. Seniorom zapewnia się stałą opiekę medyczną, lekarzy czy pielęgniarki, którzy przybędą z pomocą w razie jakiejś alarmującej sytuacji. Jednocześnie starsza osoba ma samodzielny pokój, często z aneksem i łazienką, co pozwala jej prowadzić normalne życie jak dotychczas. Do tego w sąsiedztwie znajdzie mnóstwo osób, z którymi będzie mogła miło spędzić czas. Wiele domów dla seniorów jest również całkowicie otwartych, nie ma żadnego problemu, żeby podopieczny opuścił ośrodek.

Tak wygląda oczywiście życie osób zdrowych, inaczej jest w przypadku seniorów, którzy mają zaawansowaną demencję, chorobę Alzheimera, czy inne dolegliwości, które utrudniają mu normalne życie na co dzień. W takiej sytuacji wiadomo oczywiście, że podopieczny jest pod stałą obserwacją. W każdym momencie taka osoba może zwyczajnie zrobić sobie krzywdę i właśnie to najczęściej decyduje o umieszczeniu seniora w ośrodku. Otrzymuje on opiekę 24 godziny na dobę. Codzienna praca z lekarzami i rehabilitantami pozwala również na poprawę stanu zdrowia pacjenta. Często dzięki ćwiczeniom jest on w stanie dłużej zachować sprawność umysłu.

Atrakcje dnia codziennego

Coraz częściej sami seniorzy decydują się na zamieszkanie w domu dla seniorów. Nie czują się oni bezpiecznie w swoim domu, chcą być stałą pod opieką. Jednocześnie nie chcą być zależni od dzieci, dlatego wybierają taką formę opieki. Dzięki temu cały czas są niezależni i decydują o sobie, ale zawsze ktoś czuwa nad ich stanem. Przeprowadzka do takiego ośrodka oznacza też stały kontakt z osobami w swoim wieku i możliwością miłego spędzania wspólnie czasu. Seniorzy mają do dyspozycji świetlicę, w której mogą spędzać czas na oglądaniu telewizji, rozmowach, grach w karty czy np. szydełkowaniu. Wiele domów dla seniorów dba również o inne atrakcje dla swoich podopiecznych. Seniorzy mają np. możliwość nauki tańca, co dla wielu jest powrotem do lat młodzieńczych i dawnej sprawności. Późniejsze umiejętności można wykorzystać na odbywających się czasami dancingach.

Oprócz opieki medycznej w takich ośrodkach najważniejsza jest aktywność seniorów. To ona sprawia, że dłużej pozostają w świetnej formie zarówno fizycznej jak i psychicznej, są głodni życia i chętnie podejmują nowe wyzwania. Wielu z nich decyduje się również na spełnianie nigdy niezrealizowanych marzeń, bo przecież nie ma żadnych przeszkód, żeby seniorzy uczyli się języków, podróżowali czy uprawiali nawet ekstremalne sporty. To przede wszystkim my w swoich głowach musimy odczarować obraz seniora – staruszka z kotem, wnukami dziergającego na drutach. Sami naszym babciom czy dziadkom serwujemy takie życie, strofując żeby się nie przemęczali i uważali na siebie. A przecież w życiu nie chodzi o to, żeby pół życia spędzać w kolejce do lekarza czy narzekaniu na wszystko, seniorzy mają prawo do szczęścia.

You may also like...