Jakie lustra będą idealne dla Twojego wnętrza?

Lustra stanowią dość ciekawy element wystroju pomieszczenia. Odpowiednio dobrane są w stanie stworzyć wyjątkowy nastrój wnętrza. Głównym atutem luster jest fakt, iż są w stanie zatuszować wiele niedoskonałości i podkreślić zalety danego pokoju. Lustra ustawione w określony sposób są w stanie stworzyć głębie pomieszczenia – optycznie je powiększyć lub poszerzyć. Zobacz jakie rodzaje luster sprawdzą się najlepiej w Twoim domu.

Lustra ścienne

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań aranżacyjnych jest postawienie na lustra ścienne. Z reguły jednak umieszcza się je w miejscach odpowiadających nie samej przestrzeni a innym meblom np. nad umywalką lub w ciemnym korytarzu, nieopodal drzwi. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na możliwości jakie oferują lustra ścienne. Z tego powodu zaleca się umieszczanie ich na przeciwko okna, dzięki czemu odbijają naturalne światło. Taki zabieg jest w stanie zdziałać cuda, w postaci znacznego rozjaśnienia pomieszczenia. Lustro ścienne doskonale sprawdzi się także jako dodatkowe źródło absorbowania promieni słonecznych, jednak nie całą swoją powierzchnią. Wystarczy nachylić lustro pod odpowiednim kątem, aby oświetlić np. najciemniejsze miejsce w pokoju. Ważnym jest również zwrócenie uwagi na to co odbija się w tafli. Aby aranżacja prezentowała się harmonijnie obraz odbijający się w zwierciadle nie powinien być zbyt przytłoczony. 

Lustra dekoracyjne

 W aranżowaniu domowej przestrzeni często korzysta się również z niewielkich luster. Mają one na celu uzupełnienie większej dekoracji np. nad kominkiem czy komodą. Tego typu kompozycje zwracają uwagę większej części gości odwiedzających pokój. Niewielkie lustro stanowi idealny sposób na wyeksponowanie niewielkich bibelotów bądź małego bukietu umieszczonego w wazonie. Warto więc w tym kontekście nie zwracać uwagi jedynie na użytkowy charakter lustra, ale przede wszystkim na jego potencjał aranżacyjny. Lustra mogą również posłużyć jako element czysto dekoracyjny. Wybranie zwierciadła okraszonego ramą w interesującym kształcie może stanowić doskonałe rozwiązanie w minimalistycznym wnętrzu. Silny akcent obecny na ścianie będzie ciekawą dekoracją, nadającą pokojowi wyjątkowy i nietuzinkowy klimat. 

 

Zobacz również:

 

Gdzie powiesić lustro?

Korytarz

Trudno jest wskazać jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Wynika to z ogromnego potencjału dekoracyjnego jaki oferują lustra wszelkiej maści. Ponadto, są również bardzo praktycznym elementem każdego wnętrza. Z tego względu miejsce powieszenia lustra wiąże się z efektem, jaki chcesz uzyskać. Jeśli lustro ma stanowić sposób na powiększenie niewielkiej przestrzeni np. korytarza, postaw je blisko drzwi wejściowych. Wybierz również takie, które jest dość wąskie. Powieszone na dłuższej ścianie optycznie poszerzy wnętrze o niewielkich gabarytach. 

Sypialnia

Lustra w pokoju gościnnym bądź w sypialni bardzo często są opierane o ścianę. Ma to przede wszystkim aspekt praktyczny, szczególnie dla kobiet.  Znacznie łatwiej jest ocenić swój wygląd widząc się w całości. Jeszcze jedną częstą techniką, tym razem na lustra w kontekście dekoracyjnym jest umieszczanie ich za wezgłowiem łóżka. Możesz użyć do tego celu lustra podłużnego lub dekoracyjnego. W ostatnim czasie bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wybieranie lustra z ramą w kształcie słońca. Stanowi idealne wykończenie w wielu wnętrzach, bez względu na jego rodzaj. 

Pokój dzienny

Salon stanowi domowe królestwo i główne miejsce przyjmowania gości. Najlepszym miejscem dla luster będzie ściana nad sobą bądź konsolą. Jeśli zależy ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, doskonale sprawdzą się w tym celu duże, prostokątne lustra. Taki model sprawdzi się równie dobrze w jadalni, powieszony wzdłuż stołu. Kierując się nowoczesnymi trendami, warto w tym przypadku postawić na lustra bez ramy o nietypowym kształcie. Tak zaaranżowany salon z pewnością przykuje uwagę wielu gości i na niejednym z nich zrobi wrażenie!

Łazienka

Istnieje jeszcze jedno miejsce, w którym trudno wyobrazić sobie nieobecność lustra. Mowa tutaj o łazience, w której lustra odgrywają kluczową rolę, podobnie jak wybór odpowiedniego oświetlenia. W tym kontekście warto jednak zwrócić uwagę na sposób odbijania się światła od tafli. Duże lustro w niewielkich i wąskich łazienkach może nie znaleźć zastosowania. Znacznie lepszą alternatywą może okazać się niewielkie lustro w interesującym obramowaniu. 

Kształt lustra

Wiele sklepów oferuje klientom zakup luster w dowolnym wariancie – z ramą, bez ramy, w kształtach regularnych i designerskich. Kształt lustra powinien zostać dobrany w oparciu o właściwe proporcje. Aby to zrobić należy wymierzyć osobno lustro i ścianę, na którym zamierzasz je umieścić. Uzyskanie spójności wiąże się także z dobraniem odpowiedniej ramy. Powinna bowiem nawiązywać kształtem do innych elementów znajdujących się w pokoju lub stanowić ich przeciwieństwo. Wszystko warto jednak robić z odrobiną rozsądku, aby nie uzyskać efektu groteski. 

Lustra prostokątne stanowią klasyczne i dość uniwersalne rozwiązanie. Jeśli chcesz wyeksponować je nieco bardziej możesz zdecydować się na zakup nieco większego oprzeć go o ścianę a nie powiesić na niej. Doskonałym elementem wystroju są też lustra owalne – doskonale kontrastują z ostrymi kantami mebli, ,,łagodząc” nieco ascetyczny wystrój. Jeśli jednak masz ochotę nadać pomieszczeniu nieco więcej charakteru polecamy zwrócić uwagę na modne ostatnimi czasy lustra-słońce. Ich charakterystyczna, złota rama z pewnością przyciągnie uwagę niejednego gościa. 

 

 

You may also like...