Chirurgia plastyczna – czym się zajmuje i kto może korzystać z jej usług?

Chirurgia plastyczna to dział medycyny zajmujący się rekonstrukcją oraz poprawą defektów występujących na całym ciele, w celu poprawy wyglądu oraz samopoczucia pacjentów. Dziedzina ta zyskuje dużą popularność, a z jej usług korzysta coraz większa liczba społeczeństwa. Chirurgia plastyczna jest swego rodzaju wybawieniem dla osób zmagających się z trudnymi dolegliwościami, negatywnie wpływającymi na ich wygląd, poczucie własnej wartości oraz jakość życia społecznego. Nauka ta proponuje innowacyjne rozwiązania i metody, które skutecznie zwalczają wszelkie niedoskonałości cielesne. Warto zaznaczyć także, że chirurgia plastyczna to nie tylko dziedzina zajmująca się estetyką, ale także, a może i przede wszystkim rekonstrukcją, czyli naprawą uszkodzonych części ciała, które niekorzystnie wpływają, na jakość życia i przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Dla kogo zatem przeznaczone są tego typu zabiegi? Czy każdy może skorzystać z usług chirurgii plastycznej? Dlaczego warto poddać się takim zabiegom? I czy jest to bezpieczne?

Chirurgia plastyczna – czym się zajmuje?

Dział medycyny obejmujący chirurgię plastyczną zajmuje się rekonstrukcją, odnową lub poprawą danej części ciała, która sprawia pacjentowi realne problemy zarówno psychiczne jak i fizyczne. Jest to szeroko pojęta nauka o ciele, mająca na celu znaczącą jego poprawę wyglądu. Wśród osób poddających się tego typu zabiegom większość stanowią kobiety, ale i mężczyzn, chcących poprawić swój wygląd nie brakuje. Chirurgia plastyczna zajmuje się nie tylko małymi poprawkami, jak usunięcie nadmiernej tkanki tłuszczowej, redukcja cellulitu, czy lifting całego ciała. Ale także przeszczepem skóry, włosów, rekonstrukcją ręki, czy innych bardziej skomplikowanych czynności. Dziedzina ta jest, bowiem kołem ratunkowym rzuconym w stronę osób nieszczęśliwie potraktowanych przez los (ofiary pożarów, wypadków lub wady wrodzone). Powstała ona nie w celu bezpośredniego ratunku życia, ale poprawy jego, jakości oraz standardu. Chirurgię plastyczną można podzielić na dwa działy:

Chirurgia rekonstrukcyjna

Zajmuje się odtwarzaniem uszkodzonych lub zniszczonych tkanek/części ciała i przywróceniem ich funkcji. Jej główny cel to nie poprawa wyglądu, a odbudowa i odpowiednia rekonstrukcja funkcjonowania części ciała, uszkodzonych na skutek urazu (poparzenie, wypadek, leczenie chirurgiczne z powikłaniami) lub wrodzonej wady genetycznej.

Chirurgia estetyczna – kosmetyczna

Jest to dział chirurgii plastycznej, który ma na celu wyłącznie poprawę estetyczną wyglądu danej (konkretnej) części ciała. Pozytywnie oddziałuje na sfery psychiczne pacjentów oraz poprawia ich standard życiowy w sferze społecznej. Wskazania do zabiegu są jedynie subiektywne, kierowane odczuciami pacjentów, niemające przełożenia zdrowotnego (w aspekcie zdrowia fizycznego).

Rekonstrukcja, naprawa, odnowa – najpopularniejsze zabiegi

Na zabiegi chirurgii plastycznej decyduje się spora część społeczeństwa, szczególnie te osoby, które posiadają różnego rodzaju defekty, z którymi nie potrafią sobie poradzić oraz funkcjonować. Presja nakładana przez obecne czasy, nakłaniająca do zdrowego, pięknego i idealnego stylu życia, sprawia, że coraz więcej osób poddaje się zabiegom medycyny estetycznej, ale są też tacy, którzy dzięki chirurgii rekonstrukcyjnej dostają szansę na nowe, lepsze życie. Są to ludzie głównie po przebytych chorobach, nieudanym leczeniu chirurgicznym oraz ofiary różnego rodzaju wypadków lub nieubłaganej genetyki.

Rodzaje zabiegów można także podzielić, ze względu na ich formę (zabiegi estetyczne lub rekonstrukcyjne), wśród nich wyróżniamy:

– rekonstrukcja oraz powiększenie piersi,

– przeszczep włosów, skóry, tkanek,

– rekonstrukcja konkretnej części ciała,

– leczenie rozszczepu wargi i podniebienia,

– operacje nosa,

– likwidacja odstających uszu,

– różnego rodzaju lifting zarówno twarzy jak i reszty ciała,

– liposukcja,

– korekta powiek,

– plastyka brzucha,

– redukcja cellulitu.

Dlaczego warto?

Chirurgia plastyczna otworzyła wiele możliwości przed osobami zmagającymi się z trudnymi dolegliwościami, ale także przed tymi, które dbają o swój wygląd i chcą zmienić go na lepsze. Innowacyjne metody i nowoczesne techniki oraz niezwykle szeroka wiedza lekarzy pozwalają na osiągnięcie spektakularnych efektów, pozwalających na normalne życie. Zabiegi chirurgii plastycznej wykonywane są przez wybitnych specjalistów i pod ich ścisłym nadzorem. Dlatego też tego typu procedury są bezpieczne, a ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i działań niepożądanych obniżone jest do minimum. Ponadto zabiegi te powodują wzrost komfortu życiowego i poprawiają ogólne samopoczucie, a także wzmacniają wiarę w siebie i swoje możliwości.

Dla kogo dedykowane są zabiegi chirurgii plastycznej?

Zabiegi chirurgii plastycznej dedykowane są praktycznie dla każdej osoby, pragnącej odmienić swoje życie i sprawić by stało się ono lepsze. Jeżeli nie ma konkretnych przeciwwskazań zdrowotnych (każdy pacjent przed zabiegiem kwalifikowany jest do niego w odpowiedni sposób: specjalistyczny wywiad oraz dokładne badanie) to do zabiegu przystąpić mogą zarówno kobiety jak i mężczyźni, praktycznie w każdym wieku.  Finalnie to lekarz specjalista decyduje o odbyciu się procedury zabiegowej, tudzież o jej odwołaniu.

 

Chirurgia plastyczna jest doskonałym sposobem na odmianę i polepszenie swojego życia w różnych sferach. Zabiegi plastyczne pozytywnie odbijają się na ludzkiej psychice, a odmieniony wygląd pozwala na normalne, bardziej aktywne i odważniejsze funkcjonowanie zawodowe, społeczne i rodzinne. Dziedzina ta stwarza wiele możliwości i pomogła już wielu pacjentom na całym świecie. 

 

You may also like...