OCP przewoźnika - dobrowolne ubezpieczenie dla firm transportowych, w kraju i zagranicą. Prowadząc działalność gospodarczą…
OCP przewoźnika – co warto wiedzieć?
OCP przewoźnika – co warto wiedzieć? Czy istnieją ubezpieczenia dedykowane tylko dla konkretnych branż? Oczywiście, że tak. Między innymi do takich ubezpieczeń należy OCP przewoźnika, które jest oferowane firmom transportowym, zarówno zajmującym się transportem krajowym, jak i międzynarodowym.
Czym jest OCP przewoźnika https://www.wycena-oc.pl/ocp-przewoznika/?
Jest to rodzaj ubezpieczenia, które zostało stworzone właśnie dla branży transportowej i ma być ono zabezpieczeniem zarówno dla przewoźnika, jak i dla osoby, która zleca przewóz towarów. Najczęściej ubezpieczenie rekompensuje straty, które powstały w przypadku umyślnego lub nieumyślnego uszkodzenia towaru, a także jego kradzieży. Warunki, na jakich ubezpieczenie będzie wypłacane i kiedy będzie wypłacane, opisywane są w umowie i można je negocjować. Warto zadbać o to, aby ubezpieczenie obejmowało jak najszerszy zakres zagrożeń. Czasem ubezpieczyciele wykluczają możliwość wypłaty ubezpieczenia, jeśli pojazd znajdował się poza parkingiem strzeżonym, czy też, jeśli strata powstała w wyniku winy kierowcy, jednak po negocjacjach i nieco wyższej stawce, możliwe jest wynegocjowanie w umowie zapisów, które będą obejmować każdą sytuację, nawet świadome zawinienie.
Z czego składa się OCP przewoźnika?
Na początek warto wspomnieć o tym, że OCP przewoźnika tak naprawdę dzieli się jeszcze na dwa ubezpieczenia, czyli na krajowe i międzynarodowe. Różnią się one nieco między sobą regulacjami i zakresem odpowiedzialności, a także stawkami. Jeśli przewoźnik nie widzi takiej potrzeby, to wystarczy mu ubezpieczenie krajowe, jednak gdy zacznie wykonywać przewozy zagraniczne, to powinien rozszerzyć obszar ubezpieczenia.
Podanie stawki, która będzie obowiązywać przewoźnika, wcale nie jest takie proste, ponieważ zazwyczaj jest ona indywidualnie dopasowywana do każdej firmy transportowej. Podczas obliczania stawki pod uwagę bierze się takie dane jak roczne dochody przedsiębiorstwa, suma gwarancyjna, a także rodzaj przewożonych towarów. Im wyższe kwoty będą zapisane, tym wyższa będzie składka ubezpieczeniowa. Podobnie działa to w przypadku towarów, ponieważ im niebezpieczniejszy i delikatniejszy ładunek, a także im bardziej narażony na zagrożenia, tym składka będzie wyższa. Dlatego też w przypadku każdego przewozu, który dotyczy specjalnych towarów, trzeba liczyć się z tym, że może nie zostać objęty warunkami umowy.
Wraz z OCP przewoźnika, można liczyć na dodatkowe ubezpieczenia, które są dołączone do pakietu. Skorzystanie z tego pakietu będzie tańszym rozwiązaniem niż kupno każdego ubezpieczenia osobno. Wśród tych ubezpieczeń można między innymi wyróżnić ubezpieczenie flot samochodowych. Czyli nie jest to pojedyncze ubezpieczenie na każde auto, lecz na całą flotę. Oczywiście to, jak będzie ono działać, zależy od warunków umowy, ale może to być zabezpieczenie, na przykład w przypadku, gdy jakiś pojazd z floty jest zepsuty, a mimo to trzeba ruszać w trasę i tym podobne.
Prócz tego można w pakiecie znaleźć również ubezpieczenie OC https://www.wycena-oc.pl/ubezpieczenie-samochodu-osobowego/ i NNW. Ubezpieczenia te mogą być przydatne dla kierowców, na przykład, gdy nieumyślnie doprowadzą do sytuacji, która będzie niosła za sobą jakieś konsekwencje finansowe, a inne ubezpieczenia tego nie obejmują. Na kierowców mogą czyhać różne zdarzenia, których oni nie są świadomi, a to właśnie oni są odpowiedzialni za wszystko, co związane z towarem. Ubezpieczenie NNW kierowców obejmuje wszystkie wypadki, które będą zapisane w umowie, w tym może to być nawet wsiadanie do pojazdu i wysiadanie z niego. W ramach tego ubezpieczenia kierowca może liczyć nie tylko na odszkodowanie, ale również na świadczenie, które będzie mu przysługiwać do czasu powrotu do zdrowia, czy też pomoże mu w poradzeniu sobie z kosztami rehabilitacji, jeśli taka będzie wymagana.
Do pakietu ubezpieczeń OCP przewoźnika http://www.bonitas.com.pl/ocp-przewoznika-zainwestowac-czy-zrezygnowac/ może również należeć takie ubezpieczenie, które obejmuje bagaż kierowcy i jest mu wypłacane, gdy ten zostanie zgubiony lub skradziony. W takim bagażu mogą nie tylko znajdować się ważne dokumenty, lecz także pieniądze i inne wartościowe przedmioty elektroniczne. Złodzieje mogą wykorzystać nieobecność lub nieuwagę kierowcy, czy też kierowca może nieumyślnie zapomnieć o bagażu, na przykład ze stacji paliw i z racji tego poniesie koszty, które mogą być mu zrekompensowane.
Czy warto korzystać z OCP przewoźnika?
Odpowiedź oczywiście jest twierdząca. Warto korzystać z dodatkowych zabezpieczeń, które będą chronić zarówno kierowców, jak i przewoźników przed niepotrzebnymi, dodatkowymi kosztami. Choć takie ubezpieczenie wiąże się z dodatkowymi kosztami, to chyba lepiej jest zapobiegać, niż następnie żałować i skończyć z długami, które można bardzo długo spłacać, ponieważ zazwyczaj wartość przewożonych towarów jest bardzo duża.
Posiadanie OCP przewoźnika https://www.fullpolisa.pl/wylicz-skladke/ubezpieczenie-ocp-przewoznika/ świadczy również o tym, że przedsiębiorcy zależy na dobru klienta i jest w stanie przewidzieć, że coś może pójść nie tak, a wtedy jest gotowy na zrekompensowanie strat.