Biuro rachunkowe online – czy warto?

Biuro rachunkowe online – czy warto? Powszechny dostęp do sieci oraz coraz większa chęć oszczędności kosztów powoduje, że przedsiębiorcy interesują się księgowością online. Jest ona znacznie prostsza w obsłudze, a jej utrzymanie jest kilkakrotnie razy mniejsze w porównaniu do tradycyjnego biura rachunkowego. Z tego rozwiązania skorzystać mogą zarówno młode firmy, którzy rozliczają się na podstawie księgi przychodów i rozchodów, jak i spółki handlowe, prowadzące księgi na mocy pełnej księgowości. Jednak czy taka forma jest odpowiednia dla każdego? Co co zwrócić uwagę przy wyborze?

Księgowość tradycyjna

Obecnie nadal najpopularniejszą formą prowadzenia księgowości jest tradycyjne biuro rachunkowe. Dzięki tej formie nie musimy martwić się o prawidłowość wykonywanych operacji, bo praca wykonywana jest przez profesjonalistę z odpowiednimi uprawnieniami. Wszystkie deklaracje i rozliczenia wysyłane są zgodnie z terminem, a my nie musimy o nich pamiętać. Dostajemy jedynie informacje o co miesięcznych płatnościach, które wynikają z opłacania podatku dochodowego, podatku VAT czy rozliczeń z ZUS-em.

Naszym jedynym obowiązkiem związanym z księgowością jest terminowe przyniesienie dokumentów do siedziby biura lub przesłanie ich za pomocą platformy elektronicznej. Księgowa zrobi resztę. Księguje faktury, rachunki i umowy na odpowiednich kontach i sprawi, że będziemy spać spokojnie, nie muszę obawiać się kontroli ze strony Urzędu Skarbowego. Ponadto, w razie wątpliwości, jak np. zakup samochodu w leasing, podrzuci najbardziej korzystne rozwiązanie, co usprawni proces prowadzenia firmy. Wadą takiego biura rachunkowego jest jego cena. Choć przy książce przychodów i rozchodów koszty zaczynają się już od 100 zł miesięcznie, to przy prowadzeniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z średnią ilością faktur będziemy musieli liczyć się z wydatkiem około 1000 zł.
https://rachunkowebiuro.szczecin.pl

Księgowość internetowa

Biuro rachunkowe online - czy warto?

Biuro rachunkowe online – czy warto?

Jest to forma jeszcze niezbyt popularna, ale zainteresowanie nią rośnie z roku na rok. Przedsiębiorcy korzystają z niej głównie ze względu na znacznie niższe koszty w porównaniu do księgowości tradycyjnej. Ponadto taka forma rozliczeń pozwala na bieżące kontrolowanie wydatków i analizowanie aktualnej sytuacji finansowej w firmie. Należy jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie dla osób mających trochę więcej czasu i przynajmniej podstawowej znajomości przepisów rachunkowych.

Biuro rachunkowe tradycyjne wykonuje bowiem wszystkie operacje za nas, a w przypadku księgowości online sami musimy zadbać o dotrzymanie terminów i wysłanie prawidłowo wypełnionych deklaracji. To rozwiązanie jest więc idealne dla osób prowadzących działalność w sposób uproszczony. Ponadto w razie problemów można doradzić się profesjonalnego księgowego. Czasem w ramach dodatkowej opłaty, czasem w ramach opłaty abonamentowej.

Zasada działania księgowości internetowej

Korzystanie z tego typu sposobu jest niezwykle proste. Wystarczy wybrać odpowiednią ofertę, satysfakcjonującą nas cenowo, opłacić abonament i zarejestrować się. Aplikacje w ramach promocji często oferują miesiąc próbny za darmo, dzięki czemu przedsiębiorca może zdecydować czy dany program jest dla niego i czy będzie w stanie samodzielnie prowadzić swoje księgi rachunkowe. Ceny takiego rozwiązania są nawet trzykrotnie niższe od tradycyjnego biura rachunkowego. Można w nich natomiast dokonywać wszystkich tych czynności, które normalnie wykonywałby zawodowy księgowy.  Programy online oferują:

  • księgowanie faktur, umów, rachunków i innych dokumentów;
  • wysyłanie deklaracji do US i ZUS;
  • obsługę kadr i płac;
  • prowadzenie magazynu;
  • księgowanie rachunków bankowych i raportów kasowych;
  • tworzenie baz danych, np. dostawców i odbiorców.

Ponadto programy do księgowości online często połączyć można z dodatkowym oprogramowaniem.  https://rachunkowebiuro.szczecin.pl/cennik/ Dzięki czemu bardzo praktyczne okaże się opłacanie faktur online za pomocą podłączonego rachunku bankowego, pilnowanie terminowości w należnościach za pomocą systemu windykacji czy regularne uiszczanie opłat przy pomocy kalendarza.

Zalety biura rachunkowego online

Pierwszą podstawową zaletą księgowości online jest jej elastyczność. Przedsiębiorca w każdej chwili przy pomocy panelu logowania zerknąć może na aktualny stan finansów, kosztów czy zaległych zobowiązań. W przypadku biura rachunkowego sprawa się nieco komplikuje, gdyż możemy to zrobić jedynie w godzinach pracy biura. Takie rozwiązanie pomaga więc znacznie ulepszyć proces prowadzenia firmy i usprawnić jej działanie. Ponadto dostęp do sieci pozwala nam na niezliczone możliwości zadawania pytań odnośnie sposobów prowadzenie księgowości, ewidencji kosztów czy rozliczania pracowników. A to wszystko w niewiarygodnie niskiej cenie, która może wynosić nawet 30 zł miesięcznie. Oczywiście ostateczny koszt zależy od rodzaju prowadzonej działalności i ilości faktur.

To idealne rozwiązanie dla osób, których działalność nie jest skomplikowana. Parę dokumentów w miesiącu możemy zaksięgować sami, a system automatycznie wypełni za nas deklaracje, które my będziemy musieli jedynie wysłać do stosownych instytucji. Jednak w przypadku większych spółek czy większej ilości dokumentów warto zastanowić się nad tradycyjnym biurem rachunkowym. Oszczędzi nam ono czas i nerwy, a my będziemy mogli skupić się na prowadzeniu działalności i np. pozyskiwaniu klientów.

You may also like...