Piękny uśmiech w 5 minut. Czy warto założyć licówki?

Stomatologia to nie tylko leczenie zębów – to także dbanie o ich estetyczny wygląd. Najlepiej służą do tego licówki – maleńkie płatki porcelany, przy pomocy których można dokonać szybkiej, bardzo efektownej poprawy wyglądu uzębienia.

Licówki to niezwykle cienkie płatki porcelany (ich grubość waha się od 0,2 mm do 1 mm), które przykleja się je na przednie części zębów, tak żeby ukrywały mało estetyczne ubytki. Licówki mają naprawdę szerokie zastosowanie – przy ich pomocy można:

  • poprawić kolor przebarwionego uzębienia
  • zmienić kształt zębów
  • zlikwidować szpary między zębami
  • wydłużyć lub poszerzyć zęby
  • naprawić niewielkie skręcenia zębów

Ile kosztują implanty stomatologiczne – co warto wiedzieć?Ostatnie z wymienionych sposobów użycia są czysto estetyczne; mogą poprawić sam wygląd zęba, jednak nie zastąpią prawdziwego leczenia u dentysty lub ortodonty. Żeby naprawić uszkodzony ząb, niezbędne będzie przejście przez profesjonalne leczenie.

Jednym z największych zalet licówek jest to, jak szybko nakłada się je na zęby, do tego przy minimalnej ingerencji w tkankę zębową. Zakłada się je wyłącznie na przednie zęby – pojedynczo albo na więcej; ograniczenie do przednich zębów wynika z tego, jak delikatne są licówki. Na resztę zębów zakłada się albo korony, albo formy pomiędzy licówkami a koronami.

Przed założeniem licówek następuje najpierw należy zeszlifować cienką warstwę szkliwa – grubością odpowiadającą licówce. Podczas jedzenia czy mówienia licówki w odczuciu nie różnią się niczym od naturalnych zębów, dzięki czemu komfort pojawia się od razu po założeniu i nie trzeba przyzwyczajać się do noszenia ich. Mają nawet spore plusy w porównaniu do naturalnego szkliwa – nie ulegają uszkodzeniom, przebarwieniom, a także nie są podatne na próchnicę. Również, dzięki wykonaniu z porcelany licówki łatwo dopasować do faktury pozostałych zębów, również kolorystycznie, dzięki czemu nie widać, gdzie kończą się zwykłe zęby, a zaczynają uzupełnienia licówkami.

Porcelana jest obojętna dla organizmu, co oznacza, że jej stała obecność w jamie ustnej nie szkodzi zębom czy dziąsłom. Przy dobrze nałożonych licówkach na zębach nie będzie się osadzała płytka bakteryjna; ryzyko tego i tak jest już bardzo zminimalizowane dzięki cementom z dodatkami antybakteryjnymi i bakteriostatycznymi – to na nie klei się licówki.

Licówek nie można założyć „od ręki” tak jak implantów zębów. Przed umieszczeniem ich na zębach najpierw należy przeprowadzić badania, których zadaniem jest stwierdzenie, czy nie ma żadnych przeciwwskazań. W razie ubytków na zębach, których nie da się ukryć licówkami, najpierw należy wyleczyć zęby – w niektórych przypadkach trzeba je także wybielić. Co istotne, nie da się tego załatwić na jednej wizycie u dentysty; nawet założenie niewielkiej ilości licówek wiąże się z koniecznością przyjścia do gabinetu co najmniej jeszcze jeden raz. Ile wizyt jest koniec końców potrzebne zależy od liczby zębów, do których przyklei się licówki, rodzaju problemu z zębami, a także sposobu wykonania tego zabiegu. Najczęściej do uzyskania optymalnego efektu potrzebne jest około 4 lub 5 wizyt.

Pierwsza wizyta to przede wszystkim „symulacja modelu uśmiechu”. Polega ona na pobraniu wycisków zębów, a także wybraniu, jak będzie wyglądało nowe uzębienie – pacjent sam może dobrać kształt zębów oraz ich kolor. Po tym następuje już proces wykonania makiety, która na kolejnej wizycie zostanie na próbę nałożona na zęby. Pacjent ma kilka dni (aż do następnej wizyty), żeby ocenić, czy będzie się czuł z licówkami komfortowo oraz czy ewentualnie należy nanieść na makietę jakieś poprawki. W pierwszym przypadku można już przejść do zmatowienia zębów, które odbywa się poprzez zeszlifowanie szkliwa. Odbicia oszlifowanych zębów służą w laboratorium protetycznym do przygotowania odpowiednich licówek. Przy korzystaniu ze standardowych, cały proces przebiega o wiele szybciej, jednak w niektórych przypadkach trzeba je wykonywać w stu procentach pod indywidualne potrzeby klienta.

Po około dwóch tygodniach wreszcie następuje założenie licówek. Dobrany zostaje także kolor wcześniej wspomnianego cementu lutującego płytkę z zębem. Cementowanie trwale łączy licówkę z powierzchnią zęba. Na koniec zęby się poleruje, nadając im odpowiedni połysk.

Dbanie o zęby po nałożeniu licówek jest całkiem łatwe i nie wymaga dużego poświęcenia. Przede wszystkim przez kilkanaście godzin po zabiegu należy unikać picia napojów innych niż woda, ponieważ mogą wywołać przebarwienia między licówką a zębami. Zęby należy myć miękką szczoteczką, używając zwykłej pasty z fluorem. Wizyty kontrolne należy odbywać średnio raz na pół roku.

Licówki to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić estetyczny wygląd swoich zębów. Niestety, nie jest to rozwiązanie dla wszystkich, jako że istnieją pewne przeciwwskazania, przy których założenie licówek jest praktycznie niemożliwe. Należą do nich: choroby dziąseł i przyzębia, próchnica lub skłonność do niej, ubytki szkliwa czy nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

You may also like...