Czy praca w Szwecji nadal jest atrakcyjna?

Jeszcze kilkanaście lat temu Szwecja wydawała nam się rajem – szwedzkie zarobki były dla Polaków oszałamiająco wysokie. Dziś różnice ekonomiczne między oboma krajami stopniowo zmniejszają się. Koszty życia w Szwecji i obciążenia podatkowe w tym kraju są przy tym bardzo wysokie. Możemy więc zastanawiać się, czy praca w Szwecji nadal jest szczególnie atrakcyjna.

Czy praca w Szwecji nadal jest atrakcyjna?Gdzie szukać pracy w Szwecji?

Szwedzki urząd pracy jest przyjazny i rzeczywiście znacznie ułatwia odnalezienie zatrudnienia w tym kraju. Polacy mogą oczywiście liczyć przy tym na wszystkie ułatwienia dostępnie dla mieszkańców Unii Europejskiej. Szwedzki urząd pracy, czyli Arbetsförmedlingen, prowadzi bardzo dobrze przygotowaną stronę internetową z licznymi ogłoszeniami oferującymi zatrudnienie w Szwecji. Prowadzona jest ona zasadniczo w języku szwedzkim, posiada jednak także wersję w języku angielskim i w kilku innych językach. Najlepiej sprawdzi się ona w przypadku osób szukających pracy fizycznej lub dorywczej. Specjaliści ofert pracy w Szwecji szukają raczej za pomocą portali zawodowych i branżowych takich jak Linkedln. Także w Polsce działają agencje zatrudnienia, które ułatwiają odnalezienie pierwszej pracy w Szwecji: praca w Szwecji znaleziona przez agencję wiąże się przeważnie z dodatkowymi kosztami, liczyć można jednak także na pomoc w odnalezieniu zamieszkania i załatwieniu spraw urzędowych. Należy oczywiście sprawdzić rzetelność agencji i potencjalnego pracodawcy, przypadki wykorzystywania pracowników są jednak w tym kraju bardzo rzadkie.

Na jakie zarobki można liczyć w Szwecji?

Bieżący kurs korony szwedzkiej to 0,44 groszy, podczas gdy średnia pensja w Szwecji wynosiła w 2020 roku 45,100 SEK, czyli około 19000 złotych. Imigrant wykonujący proste prace nie może jednak liczyć na tak wysokie zarobki. Miesięczna pensja pracownika niewykwalifikowanego to około 10000 koron szwedzkich, a więc 4500 złotych. Biorąc pod uwagę fakt, że podatki w Szwecji są wysokie (co najmniej 34% samego podatku dochodowego), a koszty życia wysokie, nie są to wcale zarobki oszałamiające. Wydaje się więc, że praca w Szwecji jest obecnie atrakcyjna przede wszystkim dla pracowników umysłowych oraz dla wysoko wykwalifikowanych pracowników fizycznych, zwłaszcza budowlańców i fachowców.

Czy potrzebne jest zezwolenie na pobyt?

Jeszcze kilka lat temu podjęcie zatrudnienia w Szwecji wymagało uppehållstillstånd, pozwolenia na pobyt możliwego do uzyskania po trzech miesiącach zamieszkiwania w Szwecji. Dziś nie jest już ono konieczne, praca w Szwecji dostępna jest na równych warunkach dla wszystkich mieszkańców Unii Europejskiej. Arbetstillstånd, czyli pozwolenie na podjęcie pracy na terenie kraju, nie jest już więc konieczne dla Polaków.

Inne zalety pracy w Szwecji

Wysokie podatki w Szwecji rekompensowane są przez równie duże wydatki socjalne. Także pracownik pochodzący z zagranicy może liczyć na wsparcie rządu szwedzkiego. Prawa pracownicze są chronione przez związki zawodowe, ryzyko mobbingu i nierzetelności pracodawcy jest więc w Szwecji minimalne. Stojąca na wysokim poziomie opieka zdrowotna jest darmowa, podobnie jak edukacja. Dużą uwagę zwraca się na równouprawnienie pracowników, tak więc np. zjawisko dyskryminacji kobiet w miejscu pracy jest w Szwecji bardzo ograniczone. Praca w Szwecji ma także inne zalety w porównaniu z pracą w Polsce – bardziej doceniana jest kreatywność pracowników, atmosfera w miejscu zatrudnienia jest zazwyczaj stosunkowo swobodna, a kultura pracy jest wyższa.

Czy muszę znać szwedzki?

Szwedzi bardzo dobrze posługują się językiem angielskim. W kraju tym mieszka też wielu obcokrajowców, komunikacja po angielsku jest więc czymś zwyczajnym. Istnieją oczywiście zawody, w których znajomość języka szwedzkiego stanowi konieczność, w większości przypadków w zupełności wystarczy jednak angielski. Praca w Szwecji bez znajomości języka możliwa jest przy tym przede wszystkim w Sztokholmie i innych dużych miastach. Warto przy tym wiedzieć, że język szwedzki jest łatwy do nauki, jego gramatyka jest nieskomplikowana. Jedyną znaczącą trudnością w nauce szwedzkiego jest wymowa. 

Co jeszcze warto wiedzieć o pracy w Szwecji?

W szwedzkiej kulturze zatrudnienia dużą rolę odgrywają prywatne znajomości i rekomendacje. Oznacza to oczywiście, że osobom nowo przybyłym do tego kraju trudniej jest znaleźć zatrudnienie, niż przebywającym w nim dłużej. Łatwo znaleźć pracę w Szwecji osobom, które mają w tym kraju przyjaciół, znajomych lub rodzinę. Każdy pracodawca bardzo wysoko ceni też rekomendacje z poprzednich miejsc zatrudnienia. W sumie Szwedzi doceniają osobistą wiarygodność pracownika, która jest dla nich świadectwem jego zawodowej rzetelności. Sama mentalność Szwedów także jest głęboko różna od polskiej i może powodować trudności w przyzwyczajeniu się do warunków życia nowego kraju. Warto wiedzieć także, że wiele w Szwecji jest bardzo wiele zawodów regulowanych. Podjęcie zatrudnienia w tych zawodach jest trudne, gdyż wymaga wiele certyfikatów i zaświadczeń. Dotyczy to nie tylko pracowników umysłowych, ale także wielu fachowców, np. elektryków.

 

 

szwedzki

You may also like...