Wszystko o praniu wykładzin i dywanów

Wszystko o praniu wykładzin i dywanów: ogromna część populacji cierpi na wszelkiego rodzaju alergie, w tym, jedną z najbardziej powszechnych — alergię na roztocza. Wszelkie tekstylia domowe, w tym również dywany, są siedliskiem tych niezbyt przychylnych człowiekowi pajęczaków. Jak zatem dbać o dywan i jak go pielęgnować, aby był  wolny od bakterii i szkodliwych mikroorganizmów, a podłoga zawsze wyglądała świeżo i czysto? Jest wiele sposobów, dowiedzmy się, które są najskuteczniejsze.

Lepiej zapobiegać niż leczyć — podstawowe zasady pielęgnacji

Piękny, puszysty i czysty dywan lub zawsze estetyczna wykładzina to marzenie każdego szczęśliwego posiadacza tego niezwykle przyjemnego pokrycia podłogowego. To również powód do zmartwień rodziców, których pociechy wyjątkowo dobrze bawią się, rozkładając na miękkim podłożu swoje zabawki, lub uczą się raczkować. Czy jest to bezpieczne? Czy w dywanie znajdują się szkodliwe drobnoustroje i bakterie? Jeśli o dywany i wykładziny nie dbamy, to z pewnością nie są one w pełni bezpieczne dla naszych milusińskich i dla nas samych. Podstawą jest pielęgnacja, należy niego po prostu dbać.

Odkurzanie

Wszystko o praniu wykładzin i dywanów

Wszystko o praniu wykładzin i dywanów

Podstawowym elementem pielęgnacji dywanu jest jego częste odkurzanie, ponieważ zbiera się w nim kurz i brud wniesiony do domu na butach. Miękkie pokrycie podłogowe odkurzamy zgodnie z ułożeniem włosia, oraz pod włos, aby pozbyć się całego kurzu zalegającego w najgłębszych warstwach. Używamy dedykowanej dywanom końcówki lub turboszczotki. Doskonałym sposobem jest również cykliczne wytrzepanie dywanu na trzepaku.

Ochrona przed wilgocią i sposób na plamy 

Ważną kwestią jest ochrona dywanu i wykładziny przed wilgocią, a w szczególności przed zalaniem sokami, mlekiem lub innymi słodkimi napojami. Jeśli już zdarzy się taka sytuacja, zastosujmy sprawdzone domowe metody, lub użyjmy specjalistycznych środków do prania wykładzin i dywanów. Plamy na dywanie lub wykładzinie często są niewłaściwie traktowane przez użytkownika. Naturalnym odruchem jest wytarcie zabrudzonego miejsca. Nie jest to jednak dobry sposób, ponieważ zamiast czyścić, tylko wcieramy brud, wgłąb włosia. Aby ograniczyć straty, należy natychmiast odsączyć wilgoć. Można to zrobić poprzez mocne dociśnięcie papierowego ręcznika. Jeśli cała wilgoć została usunięta, można miejscowo zastosować profesjonalne środki do prania wykładzin i dywanów od firmy Carpet. Można również użyć sody oczyszczonej, wysypując ją w miejscu zabrudzenia. Po kilku godzinach sodę odkurzamy.

Czy samodzielne pranie wykładzin i dywanów to dobry pomysł?

Jeśli chcemy sami spróbować wyprać wykładzinę lub dywan, jest na to kilka sprawdzonych patentów. Musimy liczyć się z tym, że dywan będzie wyłączony z użytkowania na czas schnięcia, więc nie będzie można po nim w tym czasie chodzić. Jeśli dywan jest niewielkich rozmiarów i aura sprzyja, z powodzeniem można przewiesić go przez balustradę balkonową w celu szybszego wyschnięcia.

Przyjazny dla środowiska ocet

Ocet jest ekologiczny i nie zawiera drażniących środków chemicznych. Co prawda nieprzyjemny zapach utrzymuje się przez krótki czas po praniu, ale na dłuższą metę niweluje bród i przykre zapachy. Do przygotowania roztworu będziemy potrzebować 1 szklanki octu, 2 szklanek wody, oraz 2 łyżek soli. Miksturę wlewamy do butelki z rozpylaczem i spryskujemy cały dywan lub wykładzinę. Pozostawiamy do wyschnięcia, a następnie odkurzamy czyszczone miejsce.

Czyszczenie na sucho — soda oczyszczona

Soda oczyszczona sprawdzi się nie tylko w przypadku usuwania plam. Doskonale nadaje się również do suchego prania wykładzin i dywanów. W analogiczny sposób, jak w przypadku plam, posypujemy nią powierzchnię i pozostawiamy na około 5 godzin. Po tym czasie powierzchnię odkurzamy.

Profesjonalne sklepowe środki do prania dywanów

Jeśli domowe sposoby zawiodą, lub nie chcemy ryzykować odbarwienia, w sklepach dostępne są profesjonalne preparaty do prania wykładzin i dywanów. Kupując takie preparaty, należy uważnie przeczytać na etykiecie ich skład. Najlepsze i najbezpieczniejsze są te pozbawione agresywnych substancji chemicznych. Płyny i spraye powinny być jak najbardziej naturalne i antyalergiczne. Niezbędna będzie szczotka z ostrym włosiem, dzięki której dotrzemy do najgłębszych warstw dywanu i wykładziny.

Oddajemy dywan w ręce fachowca

Jeśli nie dysponujemy wolnym czasem, możemy zaufać fachowcowi. Czyszczenie na wskroś jest najpopularniejszą metodą prania wykładzin i dywanów. Firma, która wykonuje tego typu zlecenia, nigdy nie pierze wykładzin i dywanów w domu u klienta. Metoda ta wymaga odpowiedniej ilości miejsca, sprzętu i profesjonalnych środków. Polega na dokładnym wytrzepaniu dywanu, a następnie poddaniu go kąpieli wodnej ze specjalistycznym preparatem. Finalnie dywan jest odsączone w specjalnej wirówce, co przyspiesza jego schnięcie. Niektóre firmy odbierają dywan z domu i przywożą już czysty i wysuszony.

Możemy również zaprosić fachowca do domu, aby na miejscu wyczyścił dywan odkurzaczem piorącym. Jest to metoda niezwykle popularna i skuteczna, jednak proces schnięcia trwa co najmniej kilka godzin. 

You may also like...