Jak wygląda rynek pracy w Polsce?

Jak wygląda rynek pracy w Polsce?

W chwili obecnej w Polsce wciąż brakuje ludzi do pracy. Teraz to nie ludzie szukają pracy, ale praca szuka ich. Niestety ze względu na to, że to pracownicy z Ukrainy wiodą dziś prym, dla polskich pracowników oferowane warunki są na tyle niskie, że zainteresowanie pracą również zdecydowanie mniejsze. Nie ma jednak wątpliwości, że roku na rok ilość ludzi pochodzących ze wschodu jest coraz większa. Imigrantów wciąż przybywa i oferty pracy w coraz większej mierze skierowane są właśnie do nich. Są to zarówno studenci, jak również i osoby po różnego rodzaju kierunkach, przede wszystkim z określonym zawodem. Pracodawcy stawiają w dużej mierze na pracowników z Ukrainy, przede wszystkim ze względu na to, że są to osoby godne zaufania, którzy bardzo dobrze potrafią odnaleźć się na polskim rynku, którzy w swojej pracy dają z siebie maksimum możliwości, a pracując nie oczekują często wypłat, które byłyby niemożliwe do zrealizowania przez niejednego pracodawcę.

Działalność agencji pracy

Na rynku polskim agencje pracy działają prężnie od wielu lat. Pobierając prowizję wyszukują dla pracodawców pracowników, a potencjalnym pracownikom szukają ofert pracy. Wiele agencji działa na bardzo szeroką skalę, prężnie się rozwija i jest jednym ze sposobów na to, by znaleźć pracę zainteresowanym osobom lub zaoferować pracowników przedsiębiorcom, którym brakuje rąk do pracy. Bez wątpienia jedną z najczęściej wybieranych dziś opcji są pracownicy z Ukrainy. Agencje pracy oferują przede wszystkim firmom pracowników z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem, świadcząc przy tym profesjonalne usługi rekrutacji oraz obsługi zatrudnienia osób pochodzących z Ukrainy. Ze względu na to, że wielu Polaków wyjeżdża dziś do pracy za granicę, szczególnie do Niemiec, Holandii, do Skandynawii, czy Wielkiej Brytanii, rynek polski potrzebuje rąk do pracy. Zatrudniając osoby z Ukrainy można w szybki i skuteczny sposób uzupełnić braki pracownicze, a jednocześnie zwiększyć produktywność. Na pewno firmy, które poszukują pracowników nie powinny zatrudniać cudzoziemców na własną rękę, bowiem tylko agencje pracy są w stanie w pełni dostosować potrzeby pracodawców pod konkretne osoby.

Pracownicy z Ukrainy- czyli co robią agencje pracy?

Jeśli dana osoba z Ukrainy zgłasza się do agencji pracy i chce rozpocząć ją na terenie Polski, taka agencja zajmuje się tak naprawdę w pełni kompleksowo wszelkimi działaniami począwszy od rekrutacji pracowników, wniosków o zezwolenie na pracę, wizy zakwaterowania czy też pełnej obsługi kadrowo-płacowej. Taka agencja nadzoruje pracowników współpracując przy tym z koordynatorem z językiem ukraińskim, współpracuje z lekarzami medycyny pracy wykonującymi badania lekarskie, świadczy pełne ubezpieczenie OC i od następstw nieszczęśliwych wypadków. To właśnie ona pełni odpowiedzialność prawną przed wszelkimi instytucjami, w tym przed PIP, ZUS, US i innymi. Ona rozlicza godziny i dokonuje wypłat. Jeśli w grę wchodzą pracownicy z Ukrainy to bez wątpienia zarówno oni mogą liczyć na profesjonalne zatrudnienie przez agencje, ale i pracodawcy mogą uzyskać najlepszych pracowników.

Pracownicy z Ukrainy- ogłoszenia

Będąc osobą z Ukrainy, która decyduje się przyjechać do Polski w celach zarobkowych może ona zdecydować się na dwie opcje. Jedną z nich jest wspomniana wyżej agencja pracy, do której taka osoba zgłasza się i która znajduje dla niej pracę pobierając z tego tytułu odpowiednią prowizję. Drugą opcją są ogłoszenia, które znajdują się dziś na większości portali poświęconych tematyce pracy. Wystarczy spojrzeć na oferty z tytułem pracownicy z Ukrainy, by móc znaleźć dla siebie odpowiednią pracę. Gdzie zatrudnieni są Ukraińcy? Najczęściej są to duże sklepy, gdzie osoby takie zajmują się wykładaniem towarów, są to firmy sprzątające, w których to pracownicy wysyłani są do sprzątania różnego rodzaju lokali użytkowych, w końcu są to firmy produkcyjne, w których osoby pochodzące z Ukrainy w zależności od doświadczenia pracują na magazynach, na produkcji, przy obsługach maszyn i innych temu podobnych czynnościach.

Formy zatrudnienia pracowników z Ukrainy

Osoby z Ukrainy, podobnie jak i sami Polacy mogą być zatrudnieni na różnego rodzaju warunkach. Jednym z nich jest outsourcing-, a więc agencja pracy jest pracodawcą i ona zajmuje się obsługą kadrową, wypłacaniem wynagrodzenia czy sprawowaniem nadzoru nad pracownikami. Inną opcją jest leasing mający charakter trójstronny. Pracodawca zatrudnia szybko pracowników tymczasowych. I trzecia formą zatrudnienia jest rekrutacja stała, a więc najczęściej wybierana opcja współpracy. W takim przypadku prowadzi się kilkuetapową rekrutację, w której to wybiera się najlepszych pracowników na dane stanowisko i ci najlepsi otrzymują normalną umowę o pracę. Pracownicy z Ukrainy to osoby rzetelne, pracowite i uczciwe, które chcąc lepszych warunków dla siebie i dla rodzin na Ukrainie w pełni oddają się powierzonym im obowiązkom, w ten sposób pracodawcy zyskują dobrych pracowników na poszczególne stanowiska w swojej firmie.

szwedzki

You may also like...