Outsourcing IT

Outsourcing IT: dziś istotną częścią każdej firmy są oczywiście systemy informatyczne, na których jest ona oparta. Nawet firmy niezwiązane bezpośrednio z branżą IT wykorzystują osiągnięcia technologiczne do zarządzania procesami produkcyjnymi, realizacji zamówień klientów czy zarządzania zapasami. Podsumowując: nowoczesne technologie istnieją w każdej firmie, a wraz z rozwojem rozwijają się i wymagają większej uwagi.

A co jeśli sami nie możemy ich dać? Czy musimy zatrudnić do tego dodatkowych pracowników? Cóż, nie – poleganie na outsourcingu IT wystarczy. Szczecin, Łódź, Warszawa – bez względu na to, skąd pochodzisz, możesz skorzystać z tego hotelu. Ale co to dokładnie jest, jak pomaga i co musisz wiedzieć? Na tym skupimy się w tym artykule.

Czym jest outsourcing IT i kiedy go używać?

Outsourcing IT w Szczecinie i całej Polsce to usługa, w której wykonanie ściśle określonych zadań informatycznych powierza się za odpowiednią opłatą wykwalifikowanym, profesjonalnym firmom. Jest to rozwiązanie, które chwalone jest przede wszystkim za swoją elastyczność – można je dostosować do indywidualnych potrzeb, uwalniając od wielu problemów i optymalizując wiele procesów realizowanych w obszarze IT.

Z usług firm outsourcingowych możemy skorzystać na dwa sposoby:

  1. stale – To najczęściej stosowany model, pełną odpowiedzialność za nasz system informatyczny powierzamy firmie outsourcingowej. Utrzymuje serwery, ale jest także właścicielem sprzętu fizycznego i bardzo dba o ich wydajność. Nie przejmujemy się niczym – dbamy o bezpieczeństwo i radzimy sobie z awariami;
  2. Ad Hoc – W tym modelu tego typu firmy wykorzystujemy do pomocy przy ściśle określonym zadaniu, najczęściej jest to jednorazowa usługa. Koszt takiej operacji zależy w dużej mierze od jej wielkości. Stosowany jest również przy korzystaniu z trwalszych usług IT, jeśli mamy do czynienia z czynnościami, które nie wchodzą w zakres naszej współpracy z firmami outsourcingowymi, z której czerpiemy korzyści.

Zalety korzystania z outsourcingu IT

Postawienie na usługi outsourcingu IT ma wiele zalet, ale nie wszystkie z nich są od razu widoczne. Największym jest zapewnienie naszej firmie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa po stronie IT. Systemy IT opierają się na ruchu sieciowym – który z kolei jest narażony na ataki hakerów, a także pracowników, którzy wykorzystują go w niewłaściwy sposób. Duży wpływ na to mają również częste awarie, którym firmy zewnętrzne są w stanie zręcznie zapobiec. Awariom może towarzyszyć dyslokacja organizacyjna, załamanie struktury personelu i spadek zaufania klientów. Kwestie bezpieczeństwa to jednak nie wszystko.

Outsourcing IT może nam przynieść również wiele innych korzyści, m.in.:

  • oszczędza pieniądze,
  • oszczędza czas,
  • korzystasz z zawsze aktualnego oprogramowania i sprzętu,
  • zwiększa efektywność naszej firmy,
  • pozbywasz się odpowiedzialności za dane osobowe klientów (przejęte przez firmy zewnętrzne).

Outsourcing i pracownicy

Outsourcing IT

Outsourcing IT

Wiele firm rozważających inwestycję w outsourcing IT w Szczecinie (lub gdziekolwiek indziej) próbuje połączyć to rozwiązanie z zatrudnianiem pracowników na pełen etat tylko do zarządzania systemami informatycznymi. To całkiem dobra, ale niedoskonała i pod wieloma względami gorsza opcja.

Zatrudniając pracownika, musimy wziąć pod uwagę stały koszt jego wynagrodzenia, ale także różne benefity, jakie mamy mu do zaoferowania. Rzecz w tym, że powierzając całe zarządzanie jednej osobie, uzależniamy się od niej. Kiedy zadzwoni, że jest chora lub zdecyduje się zmienić pracę, zostaniemy na lodzie, a nasze systemy informatyczne wymkną się spod kontroli. Menadżerowie też mają dużo danych (w tym o klientach), które mogliby z łatwością wykorzystać, gdyby nie byli zbyt uczciwi.

Z drugiej strony mamy w Szczecinie firmy oferujące usługi outsourcingu IT. Ich zaletą jest stabilność i możliwość polegania na nich bez względu na porę dnia i roku, bez ponoszenia dodatkowych i nieplanowanych kosztów. Dlatego ludzie coraz chętniej je wybierają.

Podsumowanie

Szczecin i wiele innych miast w Polsce coraz częściej korzysta z outsourcingu IT. Nic dziwnego – w końcu to usługa, która powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na specjalistów IT. Jeśli mamy również firmę, która opiera się przede wszystkim na nowoczesnych technologiach, szybko się rozwija i jest od nich coraz bardziej zależna, powinniśmy jak najszybciej się nią zainteresować. Tym bardziej, że – jak wspomnieliśmy wcześniej – może nam to bardzo pomóc.

You may also like...