Materiały luksusowe – gwarancja jakości twoich ubrań

Moda premium zobowiązuje. Projektanci, którzy pragną zdobyć serca swoich klientek stawiają przede wszystkim na jakość materiałów, z jakich szyją, a dopiero w drugiej kolejności na zgodność odzieży z obowiązującymi trendami. O wiele bardziej cenią klasykę, która nie ma sobie równych i zawsze wygra nad ekstrawagancją. Jakie ubrania premium warto więc mieć w swojej szafie? Które ubrania zawsze będą dobrze wyglądać, a których lepiej się pozbyć? Czy inwestowanie w markowe rzeczy zawsze jest opłacalne?

Moda premium – które materiały kochają projektanci luksusowej odzieży?

Mimo dużych nadziei na długie życie luksusowej odzieży, które mamy nabywając wyjątkowo drogi sweter lub buty należy zawsze brać pod uwagę ewentualność, że dana rzecz nie jest tak wysokiej jakości, jak pragniemy. Warto więc znać najlepsze materiały, z których szyją projektanci i poszukiwać ubrań z nich uszytych. Zdarza się, że w skład najbardziej luksusowych materiałów ingerują naukowcy, którzy – w trosce o niższy koszt produkcji ubrań – wprowadzają do nich włókna syntetyczne. Mimo, że jest to niemal niewidoczne dla oka (zwłaszcza dla laików), to jednak wydając duże pieniądze na ubrania należy zainteresować się ich składem i wybierać najlepszy z najlepszych. Nie wiesz, które materiały są najcenniejsze? Oto lista tych, których nigdy nie pozbędziesz się ze swojej szafy:

Jedwab – materiał premium. Dzięki swojej naturalności, miękkości, niesłychanej gładkości uwielbiany przez projektantów. Ma wspaniały połysk, jest lekki i cienki. Każda kobieta wygląda dobrze w jedwabiu, więc projektanci mody premium wykorzystują go przy szyciu bluzek, koszul, sukienek czy bielizny.

Szyfon – wymarzony do szycia sukienek. Jest niesamowicie zwiewny, więc zakładając go latem niemal go nie poczujesz. Miękki, przyjemny dla osoby go noszącej.

Satyna – delikatnie błyszcząca, wykonywana z jedwabiu oraz włókien wiskozy, a czasem mieszanek poliestrowych. Bardzo przyjemna w noszeniu.

Koronka – obecnie wróciła do łask, a bielizna, sukienki, bluzki z niej wykonane są spotykane u każdego szanującego się producenta ubrań. Obecnie często wytwarzana fabrycznie, więc nie jest tak cenna jak za czasów naszych prababć. Nie zmienia to faktu, że wciąż cieszy oko i jest niezastąpiona w produkcji luksusowej bielizny.

Aksamit – materiał, który projektanci mody premium kochają za swoją miękkość i wszechstronność. Jest tak delikatny ze względu na specjalny sposób splotu, i coraz częściej spotykamy nie tylko w sukniach, ale też w marynarkach czy żakietach. Aksamit jest też doskonałym materiałem przy produkcji domowych akcesoriów: produkuje się z niego obicia mebli czy kapy i pledy.

Len – niezwykle lekki, naturalny materiał przyjazny dla skóry, który przepuszcza powietrze, dbając o zdrowie naszej skóry. Bardzo często spotykamy w letnich sukienkach czy bluzkach. Świetnie wygląda w naturalnym, casualowym wydaniu.

Nie ma co ukrywać: naturalne materiały będą zawsze przewyższać jakością te, które są syntetyczne. Są one bowiem przewiewne, miękkie, przyjemne w dotyku i nie powodują uczuleń ani podrażnień. Są one też świetne na lato, ponieważ nie będziemy się z nich pocić – w przeciwieństwie do ubrań z tkanin syntetycznych. Poszukując ubrań na zimę również zadbajmy o to, żeby nasze ciuchy były wykonane z naturalnych tkanin – polecana jest zwłaszcza wełna, która zapewni ci ciepło i wygodę.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Jak dbać o ubrania premium?

Nie tylko jakość materiału się liczy – nabywając drogie ubrania od projektanta musisz wiedzieć, jak o nie dbać. Źle ją piorąc lub przechowując możesz zniszczyć drogą rzecz w krótkim czasie. Zadbaj przede wszystkim o rozwieszanie drogich ciuchów na wieszakach – ich składanie może wpłynąć na późniejszy wygląd. Większość ubrań w szafie przeciętnej polki jest wykonana z bawełny – wszystkie bluzki, koszulki, t-shirty warto więc traktować w odpowiedni sposób. Jeśli są one zaplamione, to usuń zabrudzenia przed praniem. Sortuj rzeczy na ciemniejsze i jaśniejsze, a następnie wywiń na lewą stronę aby nie ucierpiały nadruki i naszywki. Zawsze pierz w temperaturze, którą zaleca producent – w większości ubrań z bawełny nie przekracza ona 40 stopni. Warto też pamiętać, że białe koszulki z bawełny mogą zżółknąć, więc warto korzystać z preparatów wybielających podczas ich prania.

Dla wielu osób problematyczne jest też pranie wełny – ubrania z niej wykonane lubią się mechacić. Jeśli posiadasz kilka sweterków z tego materiału, to najlepiej jest prać je ręcznie – w pralce wełna będzie się mechacić i kurczyć. Przed praniem sweter namocz, a po kilku godzinach pierz delikatnie ugniatając materiał. Pralki możesz użyć tylko wtedy, kiedy masz program do delikatnych tkanin. Sweter susz na płasko, rozkładając go na suszarce.

Swetry wełniane nie lubią prasowania na sucho. Lepiej wykonaj tą czynność, kiedy będzie on lekko wilgotny. Żelazko powinno być ustawione na bardzo niską temperaturę. Wełniane swetry od projektanta powinno się też przechowywać złożone w kostkę.  

You may also like...