Laptopy do pracy – wybierz sprzęt, który podniesie jakość twoich działań

Coraz więcej naszej pracy wykonujemy przy pomocy sprzętu komputerowego. Tym samym pełnione przez nas obowiązki możemy zrealizować znacznie efektywniej. Poziom efektywności jeszcze bardziej wzrasta, gdy nie jesteśmy ograniczeni tylko do jednego punktu. Stąd też zamiast komputerów stacjonarnych o wiele lepiej sięgnąć po laptopy do pracy. Pozornie tego rodzaju zakup nie powinien nastręczać nam najmniejszych problemów, lecz to tylko iluzja. Należy sobie bowiem uzmysłowić, że tego rodzaju sprzęt musi charakteryzować się określonymi cechami. Dlatego też warto pochylić się nad tym nieco bliżej. Zatem będzie to motyw przewodni niniejszego tekstu.

Atrybuty dobrego laptopa do pracy

Bardzo często laptop dedykowany do pracy nazywany jest laptopem biznesowym. Niekoniecznie to jednak oznacza, że trzeba prowadzić wielki biznes, by móc posiadać tego rodzaju sprzęt. Na dodatek w tym segmencie mamy całkiem sporo różnego rodzaju sprzętu, który ma zróżnicowane parametry oraz różni się od siebie ceną. Trzeba sobie uzmysłowić już na wstępie poszukiwań, że rozglądając się za sprzętem do pracy, wskazane jest spoglądać szerzej niż tylko specyfikacja techniczna urządzenia. Jeśli bowiem nie jesteśmy programistami, nie zajmujemy się edycją dźwięku, grafiki czy wideo to na co dzień nie potrzebujemy specyfikacji z najwyższej półki. Stąd też przed zakupem urządzenia poważnie zastanówmy się do czego będzie wykorzystywany nasz sprzęt.

Kupując laptopy do pracy warto skupić się kilku elementach urządzenia, gdyż pozwoli to nabyć urządzenie idealnie pasujące do naszych potrzeb.

Matryca

Mając na uwadze wielogodzinną pracę siedzącą i ślęczenie przed monitorem, trzeba wiedzieć, że jest to duże wyzwanie dla organizmu. Tym samym zalecane jest zatroszczenie się, aby nasz sprzęt gwarantował dużą wydajność naszej pracy bez spadku komfortu. Zatem należy dopilnować, aby potencjalny zakup miał matową matrycę, która będzie obsługiwała rozdzielczość Full HD. Tradycyjna matryca, błyszcząc się, tworzy efekt lustra, co powoduje, że na ekranie widzimy również swoją sylwetkę. Na skutek tego po wielu godzinach pracy na laptopie z taką matrycą narażamy się na duże zmęczenie oczu. Nie trzeba tłumaczyć, że ma to spory wpływ na spadek naszej efektywności.

Bateria

Kupując komputer przenośny, nie można zapomnieć, że nie może on nim być tylko z nazwy. Zatem bateria to bardzo ważna kwestia przy jego wyborze. Nawet duży sprzęt z co najmniej 15-calowym ekranem, musi spełniać wymogi do pracy na zasilaniu bateryjnym przez minimum 5–6 godzin. Te mniejsze laptopy nierzadko mogą w ten sposób pracować nawet 8–12 godzin. Z kolei chcąc kupić ultrabooka, możemy cieszyć się pracą na jednym ładowaniu dochodzącą do 20 godzin. To świetny sprzęt zwłaszcza w podróży, lecz ich wadą jest mniejsza wydajność oraz skromniejsze wyposażenie (np. ograniczona ilość portów USB)

Przekątna ekranu

Kolejnym elementem, który odgrywa istotną kwestię podczas wyboru sprzętu do pracy wymiary laptopa. Szczególnie zaleca się zwrócić uwagę na przekątną jego ekranu. W przypadku, gdy laptop pełni funkcję urządzenia stacjonarnego, to zaleca się sięgnąć po urządzenie mające przekątną ekranu większą niż 17,3 cala. Z kolei, gdy laptopy do pracy będą wykorzystywane do działań w terenie, to nasze urządzenie musi być bardziej mobilne. Wiąże się to jednoznacznie z mniejszymi gabarytami. Precyzując powyższą kwestię wypadałoby sięgnąć po sprzęt z rozdzielczością około 14-tu cali.

Piszesz dużo? Zatem wygodna klawiatura to podstawa.

Jednym elementów, jaki nie można pominąć, opisując laptopy do pracy, jest klawiatura. W końcu spora część korzystających z komputerów sporządza różne dokumenty lub też inne zadania wymagające dużo pisania. Zatem kwestia optymalizacji pracy jest niezwykle istotna. Na tego typu urządzeniach mamy dwie grupy z wyczuwalnym skokiem i bez wyczuwalnego skoku. Najlepszym wariantem jest zdecydowanie taki sprzęt, który ma przyciski ze znaczącą przerwą. Pozwala to zapewnić najwyższy komfort pracy.

Elementy dodatkowe również są ważne

Nabywając sprzęt do pracy, nie można pominąć dodatków. Często to właśnie one mogą mieć największy wpływ na nasze decyzje zakupowe. Zatem, zamiast przeglądać laptopy do pracy pod kątem ich mocy, lepiej zwrócić uwagę na takie rzeczy jak ilość portów USB. Przydatny może też być ekran dotykowy. Na pierwszy rzut oka wydaje się to niepotrzebny dodatek, lecz w podróży znacznie łatwiej sterować palcem, niż męczyć się nie zawsze poręcznym touchpadem. To pozornie detale, lecz pracując w terenie, takie kwestie są znacznie istotniejsze niż wyniki komputera w rozmaitych benchmarkach.

Reasumując, mając zamiar kupić laptop, który będzie nam służył do pracy, nie zwracajmy aż tak dużej uwagi na zaawansowane podzespoły. Zazwyczaj tego rodzaju komponenty nadają się do gier lub są nabywane do szpanu. Laptopy do pracy  powinny być przede wszystkim efektywne. Poszukiwanie takiego urządzenia może zająć nam nieco czasu, lecz warto go na ten cel poświęcić. Mając na uwadze charakter swojej pracy, należy skupić się głównie na tym, aby nasz przyszły laptop był lekki, nie miał zbyt dużych gabarytów i wyróżnia się ekranem najwyższej jakości. Biznes często wymaga przemieszczania się, a zatem nasz sprzęt powinien nie sprawiać problemów w transporcie podczas pracy w terenie lub podróży służbowej. To wszystko nie powinno odbywać się jednocześnie spadkiem komfortu pracy wynikającego ze słabej baterii czy też zmęczenia wzroku przy wielogodzinnej pracy.

You may also like...