Piaskowanie cegły, czyli nowe życie starego muru

Czerwona cegła to jeden z tych materiałów, który od zawsze okazale prezentował się w każdej formie budowlanej. Wykorzystywana niegdyś w budowie domów, zamków, mostów, w dzisiejszych czasach po latach używania betonu znów jest modna. Może być stosowana również przy budowie kominka czy przy aranżacji ścian z surowej cegły. Z czasem jednak jej blask znika, pojawia się bród, plamy, a kolor staje się brunatny. Wówczas należy wykonać piaskowanie cegły. Najprościej mówiąc jest to proces technologiczny polegający na potraktowaniu brudnej powierzchni strumieniem twardych cząstek różnego rodzaju czyściwa w sprężonym powietrzu. Piaskowanie jest zbliżone do szlifowania dodatkowo jednak czyści również szczeliny i nadaje równy kształt danej powierzchni.  Jest to skuteczna i szybka metoda rewitalizacji cegły, jednakże ma również wiele negatywnych opinii głównie dotyczących jej inwazyjności i powodowania mikrouszkodzeń cegieł i zaprawy. W wybraniu metody i przygotowaniu ściany do czyszczenia najlepiej doradzą specjaliści.Chcąc przywrócić elewacji czysty i ładny wygląd można zlecić to zadanie odpowiedniej firmie, lub wykonać je korzystając z wypożyczonego sprzętu. 

Przygotowanie ściany do piaskowania cegły

W pierwszym kroku warto dokładnie umyć powierzchnię wodą używając myjki ciśnieniowej. W przypadku starych murów, gdzie cegły nie są już dość wytrzymałe i twarde powinno się przeprowadzić próbę w mniej widocznym miejscu na małym fragmencie. Można też użyć przed piaskowaniem lub w trakcie wzmacniających elewację substancji chemicznych. Piaskowanie nie wchodzi w rachubę w przypadku cegieł klinkierowych, lub szlifowanych. Te powierzchnie są zdecydowanie mniej trwałe i bardziej podatne na uszkodzenia. Kolejną ważną rzeczą jest zabezpieczenie okien, parapetów i innych elementów wystawionych na działanie ścierniwa. Dopasowanie materiału do oczyszczania jest również ważne. Użyć można piasku kwarcowego, drobinek metali, mączki dolomitowej lub pokruszonych łupin orzecha kokosowego.

 

Metoda na sucho, czyli piaskowanie niskociśnieniowe

Niskociśnieniowe piaskowanie cegły polega na uderzaniu drobinkami w ścianę pod ciśnieniem 0,5 do 4 barów. Ustawienie ciśnienia i odpowiedniej odległości ma kluczową kwestię w zapobieganiu zniszczenia ściany. Ten rodzaj piaskowania może zostać użyty w odpowiedni sposób do zdjęcia lica cegły, co oddaje jej porowaty charakter. Zdarza się, że taka właśnie cegła niezbędna jest w pracach wykończeniowych i aranżacyjnych. Ten rodzaj piaskowania jest bezpieczniejszy dla cegły niż hydropiaskowanie, lecz nie radzi sobie z bardzo trudnymi zabrudzeniami.

Hydropiaskowanie, drugi sposób na trudniejsze zanieczyszczenie

Dobrym pomysłem przy dużych zabrudzeniach jest zastosowanie hydropiaskowania, czyli przeprowadzenie procesu z dodatkiem wody pod wysokim ciśnieniem. Zwiększa ona skuteczność w pozbywaniu się brudu i zapobiega pyleniu podczas wykonywanej pracy. Zwilżone ścierniwo daje większą wydajność pracy i intensyfikuje obróbkę powierzchni. Piaskowanie cegły wykorzystuje się do zmywania głębokich zanieczyszczeń, zatłuszczeń i usuwania substancji smolistych po pożarach. Zaletą tego rodzaju jest zwiększona trwałość eksploatowanych elementów piaskarki takich jak głowice czy węże. W przypadku piaskowania na mokro dozwolone jest użycie piasku kwarcowego wśród wielu innych ścierniw takich jak oliwin, granat, żużel czy ścierniwa syntetyczne. Piaskowanie w osłonie wodnej siłą rzeczy nie nadaje się na powierzchnie z dużą zawartością wilgoci np. w starych kamienicach. Nie należy również tej metody używać przy czyszczeniu delikatnych materiałów takich jak marmur, piaskowiec, miękkie metale, czy drewno polerowane.

Sodowanie, jako trzeci najbardziej efektywny sposób

Sodowanie to innowacyjna metoda oczyszczania powierzchni. Jest w pełni ekologiczna i wyjątkowo skuteczna. Soda, czyli wodorowęglan sodu, jako czyściwo stosowana jest np. przy czyszczeniu obiektów historycznych, czy innych wymagających delikatności płaszczyznach. Piasek ma ostre krawędzie, granulat sody zaokrąglone, tym sposobem obecnie jest to najbezpieczniejsza forma piaskowania cegły, drewna, marmuru, a nawet szkła. Sodowanie polega na wyrzuceniu z ogromną prędkością granulatu w sprężonym powietrzu pod ciśnieniem. Cząsteczki przy zetknięciu z powierzchnią rozbryzgują się czyszcząc nawet najtrudniejsze zabrudzenie, a następnie znikają nie uszkadzając czyszczonej powierzchni. Ta metoda piaskowania oczyści cegłę z mchu, starej farby, czy resztek tynku. Po przeprowadzeniu takiego zabiegu powierzchnia oczyszczona jest gładka i nienaruszona. Soda jest kompletnie nietoksyczna i neutralna tak dla człowieka jak dla środowiska. Używając sody w piaskowaniu człowiek nie jest narażony na styczność ze szkodliwymi substancjami. Sodowanie jest bezpieczne i skuteczne w związku, z czym coraz więcej usługodawców preferuje tą metodę nie tylko przy piaskowaniu cegieł, ale i innych delikatnych zleceniach. Piaskowanie to również konserwacja i wygładzenie ścian, a tym samym możliwość cieszenia się świeżym i nowym wyglądem rewitalizowanej powierzchni. Wykonując ten niezbyt trudny zabieg można całej elewacji nadać nowy blask. Czy będzie to stary dom do remontu, czy nowa elewacja, a może surowa ściana ceglana w zagospodarowanym lofcie, piękna zawsze pozostanie, gdy się o nią zadba. Usługę tą wykonuje wiele firm w Polsce, ale można również wypożyczyć sprzęt do indywidualnego użytku. Jednakże wynajmując profesjonalną firmę można liczyć, dokładne dopasowanie rodzaju piaskowania do powierzchni czyszczonej, a tym samym osiągnąć dokładnie taki efekt, jaki jest zamierzony.

You may also like...