Czym jest projektowanie wnętrz i czy warto korzystać z usług projektanta?

   Zakup nowego mieszkania czy jego budowa od podstaw, związana jest z wieloma trudnymi decyzjami, które musimy podjąć. Zaczynając od ustalenia budżetu, wyboru lokalizacji aż do  wielkości budynku i liczby pokoi. Gdy już rozwiążemy te problemy, staje przed nami kolejny dylemat, którym jest aranżacja pomieszczeń w naszym nowym domu. W tym momencie możemy skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Jednak czy pomoc architekta jest rzeczywiście potrzebna? Czym właściwie jest projektowanie wnętrz?

Projektowanie wnętrz – co to jest?

Architektura wnętrz jest częścią ogólnej gałęzi architektury i jak sama nazwa wskazuje, dotyczy projektowania przestrzeni w pomieszczeniach. Wbrew pozorom, architektura wnętrz znacząco różni się od innych dziedzin architektury, np. architekt projektujący dom nie będzie wiedział, jak poradzić sobie z aranżacją wnętrza, które powinno być dobrze oświetlone, funkcjonalne, energooszczędne oraz przytulne. Nie jest to zadanie łatwe, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy ze wszystkich stron jesteśmy przytłaczani setkami rodzajów materiałów, tysiącami mebli czy kolorów.

Architekt wnętrz zajmuje się doborem kolorów ścian, oświetleniem i doborem odpowiednich wymiarów mebli, tworzy listę najlepszych materiałów oraz często rozplanowuje umiejscowienie ścianek działowych. A całość podporządkowuje instalacji elektrycznej i wodnej. Przygotowany przez profesjonalnego architekta kompleksowy projekt aranżacji wnętrz, powinien zawierać wszelkie niezbędne informacje, która pozwolą ekipie budowlanej na dokładne przygotowanie wszystkich elementów. Oczywiście, architekt również podporządkowuje projekt pod ramy finansowe ustalone przez klienta.

Klient ma możliwość zamówić konkretne usługi od danego architekta. Może to być jedynie projekt koncepcyjny, który zawiera tylko ogólną wizualizacje, która pokazuje, jak najlepiej byłoby rozmieścić poszczególne elementy wnętrza, lub możemy poprosić o konkretny projekt ze wszystkimi wymiarami, materiałami i szczegółowym kosztorysem. Wielu architektów dołącza do gotowego projektu również listę dostawców oraz wykonawców, co może przyśpieszyć prace. Dodatkowo mamy możliwość wykupienia usługi „pod klucz”. Oznacza to, że architekt realizuje całą inwestycję w imieniu klienta, czyli poza projektem, wybiera ekipę budowlaną, nadzoruje jej prace, kontroluje dostawców materiałów i dba o terminowe wykonanie inwestycji. Klient w trakcie pracy kontaktuje się tylko z projektantem, który przekazuje mu informacje o stanie budowy. W przypadku tej usługi nie musimy się absolutnie niczym martwić, ponieważ wszelkie, ewentualne problemy, są rozwiązywane przez architekta.

Projektowanie wnętrz – czy warto zatrudnić architekta?

Architekt wnętrz to osoba, która zna się bardzo dobrze na projektowaniu przestrzeni oraz dobieraniu dobrej jakości materiałów. Często również ma on możliwość zorganizowania dostawców oraz ekipy fachowców. To sprawia, że architekt zdejmuje z nas znaczną część obowiązków i tym samym sprawia, że remont jest szybszy, a fachowcy pewniejsi. Jeśli mamy sporą wiedzę o dobrze materiałów i znamy dobrych fachowców, możemy wykupić jedynie podstawową usługę wykonania wstępnego projektu, a całą resztę, czyli wyliczenia i dobór materiałów, wykonamy sami. Powinniśmy pamiętać, że sami decydujemy o zakresie współpracy z architektem wnętrz. W tych punktach projektowania, na których się nie znamy, może nam pomóc, a te, z którymi radzimy sobie dobrze, możemy przygotować sami.

Projektowanie wnętrz – jak się przygotować do rozmowy z architektem?

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy z konkretną pracownią lub samodzielnym architektem, powinniśmy wybrać się na wstępne spotkanie, na którym porozmawiamy z projektantem o naszej wizji i zakresie zleconej pracy. Pierwsze spotkanie jest ważne z kilku względów. Przede wszystkim możemy sprawdzić, czy uda nam się znaleźć porozumienie z architektem w kwestii naszych upodobać, czy będzie on w stanie zrozumieć nasze preferencje. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że dobrym pomysłem jest dokładne obejrzenie portfolio danego architekta (powinno znajdować się na jego stronie internetowej) i zaznaczyć, które elementy jego projektów najbardziej nam się podobają. To będzie dobry punkt wyjścia. Dodatkowo możemy przejrzeć różne katalogi i zaznaczyć, które wnętrza nam się podobają.

Na pierwsze spotkanie należy zabrać ze sobą również plan mieszkania. Warto przygotować notatki dotyczące tego, co ma się znaleźć w danym pomieszczeniu. Pamiętać należy również o wcześniejszym przemyśleniu budżetu. Warto już na samym początku zaznaczyć, jaką, mniej więcej, kwotę chcemy przeznaczyć na aranżacje. Powinniśmy się również przygotować na pytania o nasz tryb życia. Jeśli architekt ma zaprojektować wszystkie wnętrza w naszym domu, będzie chciał dowiedzieć się więcej o tym, jak wyglądają nasze przyzwyczajenia, aby zaprojektowane pokoje były nie tylko estetyczne, ale i funkcjonalne.

You may also like...